Bilim İnsanları İlk Kez 4 Boyutlu Atomik Hareket Gözlemledi

Her gün milyarlarca, trilyonlarca atom form değiştiriyor. Donma, erime, süblimleşme, buharlaşma üzere bu formlar ortasındaki geçiş süreçleri, öncelikli olarak çekirdeklenme ile başlıyor. Yani yapısal değişim birinci olarak atomların oluşturduğu küçük termodinamik fazlarda başlıyor.

UCLA’nın önderiğinde bir grup, yaptıkları çalışmada 4-D atomik çözünürlükte (üç boyut + zaman) tromların tekrar dizilişini yakalamayı başardı. Bulgular, klâsik teorilerden yola çıkılarak üretilmiş iddialardan daha farklı çıktı.

Araştırmacılar, yalnızca atomların tekere teker seçilebilmesi değil sürecin 4 boyutlu olarak da gözlenebilmesinin bir birinci olduğunu belirtiyor. UCLA, Colorado Boulder Üniversitesi, Buffalo Üniversitesi ve Nevada Üniversitesi’nden bilim insanları, birinci olarak Miao ve grubu tarafından geliştirilen müşahede tekniğini kullandı. Atomik Elektron Tomografisi olarak isimlendirilen bu metotta elektron bir atoma gönderiliyor ve bir malzeme içindeki atomların gözlemlenebilmesini sağlıyor.

Nano ölçekli platin alaşımlarında inceleme yapan araştırmacılar, göze tıpkı görünse de yapısal olarak farklılaşan atomlar keşfetti. Bunu yapmak için de örneklerin sıcaklıklarını arttırdılar. Olağanda sadece büyüme olması beklenen çekirdeklenme sırasında sürecin aslında çok daha karmaşık olduğu ve bütün atomların birebir biçimde davranmadığı ortaya çıktı.

Çekirdeklenmenin pek çok alanda cevaplanmamış bir soru olduğunu söyleyen uzmanlar, bulgularının da klasik teoriye karşı çıktığını söylüyor. Bu araştırmanın gelecekte yapılacak olan çalışmalara ön ayak olması bekleniyor.

Başa dön tuşu