Kripto para reklamlarına Güney Afrika’dan bir düzenleme geldi

Kripto para reklamlarına Güney Afrika’dan bir düzenleme geldi. Güney Afrika’nın Reklam Düzenleme Heyeti (ARB) artık kripto para reklamlarında fiyat değişiklikleri nedeniyle sermaye kaybı yaşanabileceği tabir edilecek.

Kripto para reklamlarına ait bir düzenleme Güney Afrika’da yayımlandı. Reklam Düzenleme Heyeti (ARB), kriptoda yaşanabilecek finansal riskler hakkında yatırımcıların uyarılmasını mecburi hale getirdi.

Reklamlarda, yatırımcılara ve potansiyel yatırımcılara kripto para borsasında oluşabilecek paha değişkenliği sebebiyle finansal kayıplar yaşanabileceği açık ve net halde belirtilecek. ARB, Influencer’lar da dahil olmak üzere kripto para reklamlarındaki kuralları sıkılaştırmayı ve kontrolü sıkı tutmayı planlıyor. Influencer’ların yatırım tavsiyeleri, alım-satım tavsiyesi yahut garantili kar vaadi vermek yerine gerçeklere dayalı bilgileri paylaşması gerektiğinden bahsedildi.

Kripto para dalının kendi kendini düzenleme kodu uyarınca, reklamlar kullanıcıları yatırım riskleri hakkında açık ve net bir halde uyarmalı ve toplumsal medya fenomenleri yatırım tavsiyesi vermemelidir. Güney Afrika’nın Reklam Düzenleme Konseyi (ARB) ayrıyeten kripto para borsasını tanıtan toplumsal medya fenomenleri için mevcut kuralları daraltmaya çalışıyor.

Dünyada Güney Afrika ülkesi de kripto para reklamlarını düzenleme konusunda faaliyet gösteren son ülke oldu. Ayrıyeten birtakım ülkelerde de kripto para reklamları konusunda düzenlemeye ve değişikliğe gitti. Birleşik Krallık, Fransa ve ABD üzere gelişmişlik seviyesi yüksek olan ülkeler de bu ülkeler ortasında yer alıyor. Birleşik Krallık’ta kripto para kampanyalarını kısıtlamak için yasa teklifi çalışmaları sürerken, Fransa’da kripto paraların toplumsal medya fenomenleri tarafından tanıtılmasını yasaklamak için bir yasa tasarısı hazırlandı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ünlü televizyon yıldızı Kim Kardashian hakkında EtheremMax isimli kripto para ile ilgili reklam yaptığı için dava açılmıştı. Kim Kardashian, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC) ile 1.26 milyon dolara mutabakat yapmıştı. Kripto para reklamları için sert tedbirler açıklayan bir öteki ülke de Tayland olmuştu.

Ülkelerin kripto para reklamları hakkında yaptıkları bu değişiklikler ile kullanıcıları şeffaf bir biçimde bilgilendirmek ve bütün risklerin farkında olunması amaçlanıyor.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu