Kripto dolandırıcılığı güvenle nasıl yönetilir?

Son periyotlarda artan kripto dolandırıcılığına yönelik uzmanlar tarafından kıymetli bilgilendirmeler yapıldı. İşte kripto dolandırıcılığına karşı yapılması önerilenleri.

Eskiden banka ve banka süreçlerine yönelik ağır tehdit yaşanırken şu anda takip edilmesi çok daha güç olan kripto alanına yönelim oluşmuş durumda. Saldırgan ve dolandırıcılar, çeşitli yollar ile kullanıcıların cüzdanlarını boşaltmanın yollarını ararken

FortiGuard Labs tarafından 2022 yılına yönelik yapılan araştırmalarda kullanıcıların önemli ziyanlı yazılımlara maruz kaldığı tespit edildi. Değiştirilemez token hücumları artarken Discord üzere platformları kullananların çok daha risk taşıdığı belirtildi. Fortinet uzmanları tarafından yapılan açıklamalarda ise 5 yol ile kripto dolandırıcılığından kaçınmak mümkün.

Yazılım cüzdanlarını tercih edin

Yöntemler ortasında öne çıkan yazılım cüzdanların tercih edilmesi. Para transferleri ortasında borsaları kullanabilecek olan kullanıcılar daha sonrasında varlıklarını yazılımlarda saklayarak daha inançlı bir seçenek bulabilir.

Dikkat çekmeyin

Online ağlarda, forumlarda vb. yerlerde reklamların yapılması kullanıcıların gaye haline gelmesine neden olabiliyor. Bu nedenle dikkat çekmemek dolandırıcılık olaylarından uzak kalınması ismine değerli.

Uç noktaları inançlı hale getirin

Uç nokta tespiti ve cevabı (EDR) sistemlerinin korunması epeyce kıymetli. Bu uç noktaların inançlı hale getirilmesi ve gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması kullanıcıların dolandırıcılıklara karşı korunmasında en tesirli yol.

Kendi araştırmanızı yapın

Saldırı teknikleri hakkında ipucu bulmak için araştırma yapmak kullanıcıların güvenliğini daha da sağlamlaştıracaktır. Bu nedenle sektörel olarak takipte olmak, güvenlik sistemlerini denetlemek kullanıcılar için öneriliyor.

Eğitim

Araştırma üzere eğitim de şahısların kendini geliştirmesi ve dolandırıcılıklardan uzak tutması ismine kıymetli.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu