Rusların Uzayda Evrimleşen Mutant Meyve Sinekleriyle Tanışın

Rusya çok uzun vakittir yörüngede yer alan biyouydulara canlılar gönderiyor. Bu canlıların kaynağı alışılmış ki gezegenimiz, çünkü bildiğimiz bütün hayat Dünya üzerinde yer alıyor. Foton ve Bio isimli biyouydulara gönderilen örnekler ortasında meyve sinekleri de yer alıyor. Drosophila melanogaster isimli sıradan meyve sineği çeşidi, 2014 yılında Foton-M biyouydusuna gönderildi.

Dr. Irina Ogneva, bu sineklerin uzayda geliştirdikleri mutasyonları genetik gereçlerinde saklayabildiğini açıkladı ve “2014 yılında, Drosophilia melongaster sineklerini uzaydaki Foton-M biyouydusuna yolladık. Uçuş 45 gün sürdü. Deney mühletince böceklerin üç başarılı kuşağını elde ettik. Dünya’ya döndüklerinde sinekleri iki kümeye ayırdık, birini laboratuvarda tutarken başkasını Dünya’ya dönüşlerinden 20 gün sonra uzaya, bu kere ISS'e (Uluslararası Uzay İstasyonu) geri gönderdik” dedi.

Ogneva, “Uzaya döndüklerinde sinekler, yüksüz ortamda Dünya’da kalan türdeşlerinden daha süratli üremeye başladılar. Bu sonuçları hiç beklemediğimizi söyleyebilirim.” diye de ekledi. Araştırmacıya nazaran sonuçlar, daha gelişmiş araştırmalar yapılması için kâfi. Bion-M biyouydusuna 2023 yılında hindistan cevizi sinekleri gönderilecek. Bu ortada, sineklerin inanılmaz genetik bilgi depolama maharetini araştırmak için Memleketler arası Uzay İstassyonu’nda çalışmalar devam edecek.

Meyve sinekleri, uzaya çıkan birinci Dünyalı hayat tipleri ortasında yer alıyor. 1947 yılında ABD’li bilim insanları, V2 roketi ile yörüngeye meyve sinekleri göndermişti. Daha sonra Rus ve ABD’li bilim insanları uzaya fare, tavşan, köpek üzere canlılar gönderdiler.

Meyve sinekleri, genetik manada insanlara olan benzerlikleri nedeniyle her vakit bilim insanlarının ilgisi çekti. ISS’te de NASA’nın ‘Meyve Sineği Lab-01’ isimli bir tesisi bulunuyor. Bu sinekler ‘Sinek Kaseti’ ismi verilen aygıtlarda seyahat ediyor.

Başa dön tuşu