Bilim İnsanları, 2B Fotoğrafları 3B Videolara Dönüştürdü

Washington Üniversitesi’ndeki bilişim uzmanları, iki boyutlu fotoğraflara hayat vermenin bir prosedürünü buldu.

‘Photo Wake-Up’ isimli bir algoritma sayesinde artırılmış gerçeklik araçları kullanılarak iki boyutlu bir sanat yapıtı ya da fotoğraf yürütülebiliyor, koşabiliyor hatta zıplatılabiliyor.

Araştırmanın muharrirlerinden biri olan Ira Kemelmacher-Shlizerman, yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

“Bilgisayar görüşünde büyük bir sorun bulunuyordu. Karşı karşıya kaldığımız en büyük zorluk, (resim iki boyutlu olduğu için) fotoğrafın bir kısmının görünmez olmasıydı. Çalışmamızda teknik gelişmelerle yaratıcı görselleştirmeyi birleştirdik.”

Algoritma öncelikle fotoğraf içerisindeki kişinin dış sınırlarını belirleyerek işe başlıyor. Bu kademenin akabinde üç boyutlu bir şablon oluşturularak fotoğraftaki kişi bu şablon üzerine yerleştiriliyor. Bu sayede fotoğraftaki kişi üç boyutlu bir görünüme sahip olabiliyor. Her piksele takip etmesi gerek farklı noktaların bilgisi de verildikten sonra akıcı bir hareket sağlanabiliyor.

Bir vakitler imkansız olarak düşünülen bu yenilik, Washington Üniversitesindeki bilim insanlarının çalışmaları sonucunda gerçek oldu. Yeni teknoloji sayesinde çocukların kendi sanat yapıtlarını hayata getirmesi de planlanıyor.

Araştırmanın görüntüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu