Komodo Ejderlerinin Sırrını Açıklayan Araştırma

Doğa sahiden farklı canlılar ile dolu. Bu canlılardan bir tanesi de, muhtemelen elimizdeki gerçek bir ejderhaya en yakın canlılardan olan komodo ejderleri. Bu canlılar özünde kertenkele olmalarına karşın memelilerde daha çok görülen özellikleri de taşıyabiliyorlar. 

Bilim insanları, bu enteresan canlıların sırlarını açığa çıkarmak için yeni bir çalışma gerçekleştirdi. Bu çalışmada, komodo ejderlerinin genleri incelendi. Komodo ejderinin genleri ile benzeri tiplerin genetik yapıları karşılaştırıldı, böylelikle bu canlıları özel kılan genetik farklar da ortaya çıktı. Araştırmanın sonuçları da Nature Ecology & Evolution mecmuasında yayımlandı. 

Komodo ejderleri, büyük olmalarına karşın dikkat cazibeli halde süratli hareket ediyorlar. İtidalli canlıların bu tıp atletik yeteneklere sahip olmaları pek de beklenen bir durum değil. Genel olarak bu canlıların metabolizması yavaştır. 

Burada dikkat edilmesi gereken nokta aerobik sözcüğüdür. Her ne kadar ülkemizde jimnastik ve kültür fizik hareketleri yapmaya aerobik yapmak denilse de biyolojide aerobik demek oksijen ile ilgili demektir. Araştırmacılar da komodo ejderlerinde mitokondriyi incelediler. Çabucak her ülkede ‘hücrenin güç kaynağı’ olarak öğretilen mitokondri oksijeni ne kadar güzel işleyebiliyorsa o kadar çok güç ortaya çıkıyor. Komodo ejderlerinin de en kıymetli farklılıkları bu organelde ortaya çıkıyor. Mitokondrideki farklılık, bu canlıya daha gelişmiş bir hareket kabiliyeti ve daha yüksek sürat sağlıyor. 

Ayrıca komodoların zehirli ısırıklarının da birbirlerine ziyan vermeyecekleri özel bir yapıda olduğu ortaya çıktı. Bu zehir, öbür canlılar için ölümcül olabilirken komodolara tesir etmiyor. Haliyle iki komodo, birbirleriyle çiftleşme partneri ya da bölge için arbede ederken hayatlarını riske etmemiş oluyor.

Başa dön tuşu