Yunanistan’da 210 Bin Yıllık Homo Sapiens Fosili Bulundu

Araştırmacılar, insanlığın nasıl var olduğunu tam olarak anlayabilmiş durumda değiller. Yapılan araştırmalarda ortaya çıkan insan fosilleri, geçmişte kabul görmüş bazı bilgileri geçersiz kılabiliyor. Bu defa bu türlü bir durum, komşu Yunanistan'da gerçekleşti.

70'li yıllarda Yunanistan'ın güneybatı kıyılarında bulunan bir mağarada, arkeologlar tarafından iki insan fosili bulundu. Bu fosiller üzerinde yine araştırma yapan bilim insanları, fosilleri birinci olarak Neandertal olarak tanımlamışlardı. Ancak bu keşifle ilgili yapılan son araştırmada, bu fosillerin bilim insanlarını heyecanlandıran bir özelliğinin olduğu anlaşıldı.

Bilim insanları, fosillerin yapısını tekrar incelemek için teknolojinin nimetlerinden faydalandılar. Bulunan kafatasları dijital ortamda tekrar incelendi. Buna nazaran 70'li yıllarda bulunan ve neandertal insanı olarak kabul gören bu fosillerden bir adedinin homo sapiens olduğu ortaya çıktı. Üstelik bu homo sapiens, 210 bin yıl evvel yaşamıştı.

Bilim insanları bugüne kadar yaşamış olan birinci homo sapiens'in Afrika'da olduğunu, buradan öbür bölgelere ayrıldıklarını düşünüyorlar. Fakat bu araştırma, çağdaş insanların bugüne kadar bilinen müddetten yaklaşık 50 bin yıl evvel Afrika'dan ayrıldığını ortaya koyuyor. 

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan araştırmanın bir numaralı ismi Katerina Harvati, araştırmanın sonucuna nazaran birinci çağdaş insanların Afrika'yı çok daha evvelden terk ettiğini ve Eski Dünya'ya yayılmalarının çok süratli olduğunu açıkladı. Harvati'ye nazaran birinci beşerler, dünyayı doldurabilmek için bir değil birkaç teşebbüste bulundular. 

Araştırmanın bir başka ismi olan Eric Delson'sa bahisle ilgili olarak, birinci insanların Afrika'yı Levant bölgesi üzerinden birkaç sefer terk etmeye çalıştıklarını, bu seyahatin kuzey ve batı tarafında olduğunu lakin bu göçlerin kimi vakit başarısız olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu