Karşınızda Metaverse’ü Hissedeceğiniz Eldivenler: HaptGlove

Metaverse kavramı artık günlük hayatımızın içine yeterlice yerleşmeye başladı. Pek çok şirket de Metaverse’de kullanılmak üzere çeşitli yazılımlar ve teknolojiler geliştirmeye başladı. Hatırlarsanız geçtiğimiz ay Sony, Micopi isimli takip sensörlerini tanıtmış ve bedenimizin tamamını Metaverse’e aktarmayı çok daha kolaylaştırmıştı.

Bugün ise Singapur Devlet Üniversitesi’nden bir küme araştırmacı, sanal dünyada gördüğünüz her objeyi parmaklarınızın ucunda hissedebileceğiniz yeni eldivenlerini duyurdu.

En ufak pürüzleri bile hissedebilirsiniz

HaptGlove isimli bu eldiven, sıradan VR denetimcileri ve eldivenlerin tersine çok daha fazla ve çok daha hassas motorlar ve makine tahsili dayanaklı bir algoritma ile çalışıyor. Eldivenin üzerinde her bir parmak için birer tane geri bildirim modülüne sahip. Mikroakışkanlar yardımıyla çalışan bu modüller standart geri bildirim modüllerine nazaran çok daha hassas ve kırılganlar lakin neredeyse yarı yarıya daha küçükler. Bu sayede de eldivenleri taktığınızda elinizde çok bir tartı hissetmiyorsunuz.

Eldiveni taktıktan sonra tek yapmanız gerekense bilgisayardaki yazılımı çalıştırmak ve sonrasında Metaverse’e giriş yapmak. Sistem sanal dünyada elinizin yakınındaki objeleri otomatik olarak algılayıp modelleyerek onlara dokunmanızı sağlıyor. Mikroakışkanlar sayesinde ufak tefek pürüzleri ve çıkıntıları bile hissedebildiğiniz bu eldivenlerin aslında Ready Player One filminden esinlenilmiş üzere durduğunu söyleyebiliriz.

HaptGlove’u geliştiren takım, bu projenin yeni olmadığını ve 2019’dan beri projeyi geliştirmek için çalıştıklarını belirtiyor. Projenin birinci prototiplerinin çok başarısız olduğunu ve testlerde küre halindeki modellerde bile köşelerin olduğunu belirten takım, vakitle bu eldivenleri olabilecek en güzel hale getirmek için aralıksız çalıştıklarını belirtiyor.

Ürünün patent haklarını satın alan araştırmacılar, HaptGlove’un yakın vakitte satışa sunulabileceğini ve bir çift eldivenin fiyatının 3.700 dolarla (vergiler hariç 69.535 TL) 15.000 dolar (vergiler hariç 281.902 TL) ortasında değişebileceğini belirtiyor.

Başa dön tuşu