Karanlıkta Parlayan Minik bir Köpek Balığı Türü Bulundu

Köpek balıklarının avlanma formu çoklukla sinsice takip etmeye ve avlarının kokusunu izlemeye dayanır. Yeni keşfedilen bir çeşit ise bu tanıma pek uymuyor. Bu küçük boyutlu tıp, karanlıkta parlayarak avını kendisine çekmeyi tercih ediyor. 

Yaklaşık olarak 14-15 cm boylarındaki Amerikan Cep Köpek Balığı, birinci olarak Meksika Körfezi’nde keşfedildi. Tulane Üniversitesi’nin çalışmaları sırasında bulunan bu yeni cins epeyce dikkat çekti. 

Daha evvel 2010 yılında bölgede yaşayan bir balina cinsini inceleyen araştırmacılar, genç bir erkek köpekbalığı bulmuştu. O canlı, bu tipe ilişkin olmasa da daha karanlık olan sularda keşfedilmişti. Çeşidin tekrar bulunması ise 2013 yılında Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi (NOAA) araştırmacısı Mark Grace’in yaptığı çalışmalarda oldu.

Araştırmacı, yaptığı açıklamada bu canlının tarih boyunca kaydedilen yalnızca 2. cep köpek balığı olduğunu söyledi. Öteki cep köpek balığı, 1979’da doğu Pasifik Okyanusu’nda bulunmuştu. Grace, her iki tıbbın de çok ender olduğunu söyledi. 

Araştırmacıların yayınladığı makaleye nazaran bu köpek balığı çeşidi, ön yüzgeçlerinin yakınında bulunan küçük keselerden parlayan sıvılar yayıyor. Bu ışığa gelen avlarını da aşağıdan üste hakikat saldırarak avlıyor. 

Öte yandan, derin sularda biyolojik olarak ışık üreten ve biyolüminesans ismi verilen canlılara epey sık rastlanıyor. Bu canlılarda parlama, sonuç olarak ışık gücü açığa çıkan kimyasal tepkilerle oluşuyor. Bu parlamaları eş bulmak, av çekmek, birbirlerini uyarmak ya da kendini korumak üzere maksatlarla kullanan canlılar bulunuyor. 

Başa dön tuşu