Chrome’un Karanlık Modunu Geliştiren Windows 10 Özelliği

Karanlık temaların gittikçe yaygınlaşmasıyla birlikte Microsoft, uygulamalarının karanlık temaları üzerine ağırlaşmaya başladı.

Microsoft, karanlık temaların son derece ilgi çekmesi sebebiyle hâlâ geliştirme sürecinde olan Microsoft Edge de dahil olmak üzere birçok uygulamasına karanlık tema getirmek için çalışıyor. Doğal ki Chromium tabanlı Edge'e gelecek rastgele bir karanlık temanın birebir motoru kullanan Google Chrome'a geleceğini söyleyebiliriz.

Reddit'ten Leo Varela, Microsoft'un Edge ve Google Chrome'da karanlık temayı destekleyecek araç ipuçları (tooltip) istediğini ortay çıkarttı. İki tarayıcının da standart olarak beyaz art plan kullandığı biliniyor.

Tarayıcıların karanlık mod kullanabilmesi için Windows 10'da başlat menüsünde ya da işletim sisteminin çağdaş kısımlarında kullanılan aura araç ipuçlarının kullanılması gerekiyor.

Windows 10'un eski bileşenleri şu an için aura araç ipuçlarını kullanmıyor olsa da işletim sisteminin API'sindeki gelişmeler sonucunda bileşenlerin bu araç ipuçlarını yakın vakitte kullanması bekleniyor.

Araç ipucu geliştirmelerinin önümüzdeki günlerde Canary kanalıyla birlikte Microsoft Edge tarayıcısına eklenmesi bekleniyor. Google Chrome da bu özelliği yeni güncellemesiyle birlikte alacak.

Başa dön tuşu