New Horizons, Plüton’dan Şaşırtıcı Bir Fotoğraf Yakaladı

NASA, 2006 yılında Plüton’a hakikat yola çıkmak üzere New Horizons müşahede uydusunu uzaya göndermişti. Uydu, 9 yıl sonra 14 Ağustos 2015 tarihinde cüce gezegenin yüzeyine 12,5 kilometre kalacak kadar yaklaşmıştı. New Horizons, 25 Ekim 2016 tarihinde ise vazifesini tamamlamak üzere dönüş hareketine başlamıştı.

BBC’de yayınlanan “The Planets” isimli program ile tanınan Brian Cox, uzay aracının bilim insanlarını sevindirecek bir sürprizle Dünya’ya döndüğünü belirtiyor.

Cox, geçen ay yaptığı konuşmada şu cümleleri kurmuştu: “New Horizons yalnızca birkaç saat için Plüton’un yanından geçebildi. Bu sırada yalnızca bir tarafı görüntülenebildi, başka yarım küre ise tam bir sır. Plüton, bizlere son bir sürpriz yaptı.”

“New Horizons son bir bakış için kameralarını çevirdi. Plüton'un atmosferinin, karanlığın içinde parlayan bir fotoğrafını çekti. Dünya’dan 4,8 milyar kilometre uzakta, gizli okyanuslar üzerinde parlayan ince, mavi bir gökyüzü…”

New Horizons’un yakaladığı imaj, Plüton'un yüzeyinde buharlaşmış olan nitrojen, metan ve karbondioksit gazıydı. Brian Cox’un hakkında konuştuğu bir öbür müşahede uydusu Voyager, Neptün yakınlarındaki vazifesinde bir sürpriz yapmıştı. Voyager’ın başladığı vazifenin devamında kullanılacak olan uzay aracı hakkındaki konuşmasında ise şu cümleleri kurdu:

Voyager 2, Güneş sistemimiz üzerindeki uzun seyahatini neredeyse tamamlamak üzere ancak uzayın derinliklerindeki yalnız seyahatine devam etmeden evvel yapması gereken bir şey daha var. Triton, donmuş nitrojen gazıyla kaplı devasa bir uydu.”

Başa dön tuşu