Kan Piliyle Çalışan, 37 Saat Yüzebilen Robot Balık (Video)

Bilimde yeni sistemler geliştirilmesi için sık sık tabiattan kopya çekiliyor. Araştırmacılar son olarak, akışkan halde bulunan ve yapay bir deveran sisteminin içinde hareket eden pilleri kullandıkları bir robot balık üretti.

Kan üzere davranan ve bu nedenle de kan pili ismi verilen teknoloji, bir robot balığın çalıştırılmasında kullanıldı. Nature News’te çıkan habere nazaran bu balık, başka bir bataryada barındırabileceğinden %325 daha fazla güç depolayabiliyor. Haliyle robot balığımız, etkileyici formda tam 37 saat suda hareket edebiliyor. Robot balık çok süratli yüzemiyor ve merkez noktadan çok uzağa gidemiyor olsa da çalışma müddeti, tabiattaki sistemlerden ilham alan araştırmacıların gelecekte çok daha üst düzey ve çok daha verimli araçlar üretebileceklerini ortaya koyuyor.

Robot balığın sentetik kanı sırf pil vazifesi görmüyor. Bu sıvı, robotun yüzgeçlerini hareket ettirebilmesi için gereken hidrolik sıvı görevini de üstleniyor. Böylelikle robot balık, saniyede tam 2,5 milimetrelik muhteşem(!) sürate ulaşıyor (9,15 m/saat).

Balığın mühendisliğini yapan Robert Shepherd, “Dakikada 1,5 uzunluk hayli yavaş.” diyor. Bataryalar ve hidrolik sıvılar, robotlara uzun müddet çalışabilecekleri ve daha otonom olabilecekleri yapılar için fırsat yaratıyor. Bu eğlenceli robot, pili bitene kadar yüzse bile çok uzağa gidemiyor.

Başa dön tuşu