Astronom Wright, 51. Bölge İstilası Hakkında Yorum Yaptı

Neredeyse herkes 51. Bölge'yi istila etme aktifliğini duymuştur. Duymayanlar için kusursuz kısa bir özet geçmemiz gerekirse Facebook'taki bir küme, '51. Bölgeyi istila edelim, hepimizi birden durduramazlar' biçiminde bir aktiflik başlattı ve şu anda iki milyonu aşkın kişi aktifliğe katılmayı düşünüyor. Olağan ki Amerika Birleşik Devletleri'nin askeri alanı olan ve girilmesi yasak olan bölge, ABD silahlı kuvvetlerini de alarma geçirdi.

Tüm bunları 'uzaylıları görmek için' yapmayı düşünen şahısların emelini sorgulamak için astronomi profesörü Jason Wright'la bir röportaj yapan The Conversation, kendisine yıllardır süregelen bir soruyu yöneltti: Kozmosta yalnız mıyız?

Bu derin ve karşılığına hâlâ ulaşamadığımız sorudan evvel, dünya dışı ömrü incelediği bilinen profesöre aktifliğe katılıp katılmadığı sorusu yöneltildi. Kendisine sorulmadan evvel aktifliğin ismini dahi duymadığını belirten Wright, dünya dışı varlıkları araştırmak için en kapsamlı donanımlara sahip olduklarını fakat rastgele bir delil bulamadıklarını belirtti. Bu sebeple aktiflikle ilgili ne olup bittiğini de takip etmediğini söyledi.

Bundan sonra dünya dışı varlıkların hayatına ait bir soruyla karşılaşan 2019 Drake Mükafatı sahibi astronom, “Devletin uzaylıları araması için araştırmacılara ne kadar para vermesi gerekiyor?” şeklindeki soruya şu formda bir cevap verdi:

“Evrendeki hayat konusu NASA ve Amerikan bilimi için son derece değerli bir bahis. Mars misyonlarımızın birçoğu ve uzay teleskoplarımızın büyük bir kısmı, bulunan rastgele bir biyo kalıntıyı tespit edebilecek biçimde tasarlandı. Öbür bir deyişle mikrofosiller ya da atmosferdeki metabolizmaları direkt olarak tespit edebiliriz. Yeniden de NASA'nın ve Ulusal Bilim Kuruluşu'nun neredeyse hiçbir şey harcamadığını size söylemek durumundayım. Bu nedenle hakikat seviyeyi bilmesem de sıfır olmadığını biliyorum.”

Başa dön tuşu