Kamyonet Kadar Gök Taşı Dünya’mızı Teğet Geçecek

Son yıllarda uzaya olan ilgi giderek artarken insanlık bir yandan da DART gibi sistemlerle gezegenimizi gök taşlarına karşı korumak için savunma sistemleri geliştiriyor. Olağan ki karanlık ve soğuk uzaydan gelen gök taşlarının arkası gerisi kesilmiyor.

Küçük bir kamyonet uzunluğundaki 2023 BU isimli gök taşıysa uzunluğundan beklenmeyecek bir halde Dünya’mızın tehlikeli derecede yakınından geçecek. Lakin endişelenmenize gerek yok.

Dünya’ya en yakın teması 2023 BU gerçekleştirecek

3.6 metre genişliği ve 8.5 metre uzunluğu olan bu gök taşı, ülkemizde “pazarcı minibüsü” olarak da bilinen Mitsubishi FE 515’e yakın boyutlara sahip. Fakat garip bir formda bu gök taşı gezegenimizin atmosferinin 3.600 km uzağından geçecek. Bu ara şu anda Dünya’nın yörüngesindeki pek çok uydudan daha yakın. Arayı daha yeterli anlamanız için ölçeklendirmemiz gerekirse gök taşının bize olan uzaklığı Ay’ın Dünya’ya olan uzaklığının yalnızca 106’da biri.

Gök taşının yörüngesini hesaplayan NASA, yaptığı açıklamada 2023 BU’nun gezegenimizi çok yakından da olsa teğet geçeceğini fakat mümkün bir aksilik durumunda gök taşı atmosfere girse bile yanarak yok olacağını açıkladı. Yani bu minik gök taşı Dünya vatandaşları için bir sorun teşkil etmiyor.

Fakat 2023 BU, bugüne kadar Dünya’ya en yakın geçiş yapan uzay cismi olarak tarihe geçecek. Gök taşı Güney Amerika semalarından geçecek olsa da boyutu nedeniyle çıplak gözle görülmesi bir oldukça sıkıntı olacak.

Bu minik gök taşının 26 Ocak Perşembe akşamı Dünya’mızı teğet geçecek. Lakin bu gök taşını ne yazık ki ülkemizden gözlemleyemeyeceğiz.

Başa dön tuşu