İltihaplı Romatizma İçin Yeni Bir İlaç Geliştirildi

Bilim insanlarının hastalıkları düzgünleştirmek için yaptığı çalışmalar sürat kesmeden devam ediyor. Kimi vakit vefatla sonuçlanan hastalıklar için yeni tedavi yolları ortaya çıkarmaya çalışan bilim insanları, kimi vakitse pek çok kişinin muzdarip olduğu hastalıklar üzerinde yoğunlaşıyorlar ve bu hastalıkların tedavi edilebilmesi için yeni teknikler deniyorlar.

Bilim insanları, bugüne kadar nedeni tam olarak anlaşılamayan ve günlük hayatı direkt etkileyen hastalıklarından bir tanesi olan Romatoid artrit hastalığıyla ilgili yeni bir ilaç üzerinde çalışıyorlar. İltihaplı romatizma olarak da bilinen bu hastalık için üretilen bu ilaç, son deneylerden de muvaffakiyetle geçti ve ilerleyen devirlerde hastalar tarafından kullanılabilmesi için önümüzdeki bir yıl içerisinde piyasaya sürülecek.

Bu ilacın oluşturulma sürecinde, son yıllarda egzama ve çeşitli bağırsak hastalıklarının güzelleştirilmesinde kullanılan JAK inhibitörleri kullanılıyor. 

Bu ilaç aslında birinci sefer bulunmuyor. Bilim insanları geçtiğimiz yıllarda da bu hastalıkla ilgili birtakım ilaçlar yaptılar fakat bu ilaçlarının yan tesirlerinin fazla olması, hastalar için büyük soru işaretleri oluşturdu. Bu yeni ilaçlar ise, yan tesirler açısından biraz daha inançlı. 

Filgotinib olarak isimlendirilen bu ilaç, JAK1 enzimini maksat alıyor ve bu sayede Romatoid artrit hastalığının güzelleştirilmesini sağlıyor. Bilim insanları yaptıkları birinci testlerde, 12 hafta boyunca bu hastalıktan muzdarip olan hastalara bu ilaçlar verildi ve sonuçlar gözlendi. Bu testlerde muvaffakiyet oranının yüzde 40'tan fazla olduğu belirlendi. Süreç, 24 haftaya çıktığı vakitse hastaların yüzde 50'lik kısmında önemli bir düzgünleşme görüldü. Bu ilacı yüksek dozda test eden hastaların yüzde 30'unda ise, 24 haftalık kullanımdan sonra rastgele bir sorun kalmadığı tespit edildi.

Bu ilacın araştırılmasıyla ilgili projenin bir numaralı ismi olan Mark Genovese, ilaçla ilgili birtakım açıklamalarda bulundu. Genovese; bu ilacın, mevcut ilaçlara nazaran hem çok daha güzel bir tesir gösterdiğini hem de öbür ilaçlarla rastgele bir etkileşime girmediğini açıkladı. Yani bu hastalıktan muzdarip olan şahıslar, tıpkı anda kaç farklı ilaç kullandıklarının bir kıymeti olmadan bu ilacı kullanabilecekler.

Bu tesirli ilacın, başka tüm ilaçlarda olduğu üzere kimi yan tesirleri de bulunuyor. 2018 yılının sonlarında tespit edilen bu yan tesir, erkek hastaları yakından ilgilendiriyor. Filgotinib'nin, uzun periyodik kullanımlarda testislerde hasara neden olduğu ve sperm sayısını azalttığı açıklandı. Piyasaya sürülmeden evvel ilaca ruhsat verecek olan FDA, bu yan tesirlerin ayrıntılı olarak araştırılması için ek bir çalışma yapmasını istedi. Lakin bu ilacı üreten şirket, insanların 2020 yılında bu ilacı kullanmaya başlayacaklarının altını çiziyor.

Yapılacak son çalışmalarla birlikte ilaç, FDA'dan onay alacak ve piyasaya sürülecek. Bu sayede önümüzdeki 12 ay içerisinde Romatoid artrit hastalarının problemlerine deva olacak yeni bir ilaç kullanılmaya başlanacak.

Başa dön tuşu