Otonom Denizaltına Dönüşebilen Su Altı Robotu (Video)

IEEE Spectrum’a nazaran araştırmacılar, deniz kızına benzeyen insansı bir robot geliştirdi. Bu robota Aquanaut ismi verildi. Robot, muhtaçlık halinde otonom bir denizaltına dönüşebilecek halde tasarlandı. Aquanaut’ın insan dalgıçlar için tehlike arz eden ve öteki robotların gerçekleştirmekte sorun yaşadığı derin deniz tamirleri ve öbür vazifeler için özel hazırlandığı belirtildi. 

Robot, NASA’nın astronotları düşük yerçekimli ortamlara hazırlamak için kullandığı havuzda test edildi. Bu testte otonom denizaltı modundaki robot, dış şasisini açarak kıskaç gibisi iki kolunu ortaya çıkardı. 

Şimdilik robot sadece havuzlarda test ediliyor olsa da, bu testlerin akabinde okyanuslarda etkin olarak kullanılmaya başlanacak. Denizlerde şurası gaz ve petrol sondalarında kullanılması beklenen Aquanaut, insanların erişemedikleri noktalarda çalışacak. 

Robotu geliştiren Houston Mekatronik(HMI) bünyesinde yaklaşık 2 düzine eski NASA çalışanı bulunuyor. HMI kurucularından Nic Radford, yaptığı açıklamada NASA’da uzaktan erişimli robotlar konusunda gereğince tecrübe edindiklerini ve bu bilgileri kullanarak kıyıdan uzakta çalışmaya uygun tahliller ürettiklerini söylüyor. 

Yine de araştırmacılar, Bubble Bee ya da Neptunus Prime üzere havalı isimleri kullanma bahtını kaçırmış üzere görünüyor. Tahminen daha gelişmiş modellerde bu türlü eğlenceli isimler kullanırlar.

Başa dön tuşu