Türk Mühendis Öğrenciler, İnsansız Su Altı Robotu Geliştirdi

Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri insansız bir su altı robotu geliştirdiler. Güçlü şartlara dayanabilen bu su altı robotu, derin sulardaki manzaraları merkeze yüksek çözünürlüklü olarak iletebiliyor ve bu sayede insan gücüne ihtiyaç duyulmadan gerekli süreçler yapılabiliyor. 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başşehir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyelerinden Profesör Tahir Yavuz, mühendislik öğrencilerinin bu robotu bitirme projesi kapsamında yaptıklarını belirterek her türlü kuvvetli misyonun üstesinden gelebilecek donanım ve yazılıma sahip olduğunu söz etti. Robotun bu haliyle misyona hazır olduğunu tabir eden Yavuz, robotun su yollarının bakımı, köprü ayaklarının onarılması ve tarihi yapıların korunabilmesi üzere misyonlarda kullanılabileceğini belirtti. Robota ParsyROV ismini vermiş olduklarını söyleyen Yavuz, bu robotun manuel olarak kullanılabileceği üzere yapay zeka teknolojilerine de sahip olduğunu, bu sayede köprülerin ayaklarında bulunan çatlakları belirleyebildiği ve bunu merkeze gönderebildiğini söyledi. İşte Başşehir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri tarafından oluşturulmuş olan insansız su altı robotu ParsyROV;

ParsyROV ile ilgili açıklamalarda bulunan Başşehir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Berna Dengiz, bu robotun en büyük özelliğinin mikro robot teknolojilerine uygun olarak üretilmiş olduğunu belirterek robotun bu sayede çok dar alanlara girebildiğini ve bu dar alanlarda bile yüksek çözünürlüklü imgeler gönderebildiğini tabir etti.

Başa dön tuşu