Büyük ve Karmaşık Bir Labirentten Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Bir yazılım geliştiricisi yahut bilim insanı değilseniz muhtemelen labirentleri yalnızca gazete bulmacalarında görüyorsunuzdur. Bizim için sıradan bir beyin antrenmanı olsa da bahsettiğimiz meslek kümeleri için labirentler büyük ehemmiyet taşır çünkü labirentler, birer matematiksel sorundur.

Her matematik sorununun de bir yahut birden fazla tahlili vardır. Labirentler de öyledir ve şayet olur da kendinizi bir labirentin içinde buluverirseniz, en garanti biçimde içerisinden çıkabilmek için matematik kullanmalısınız.

Bir labirentten kurtulmanın 3 tanınan sistemi vardır:

Bunlardan birincisi, istikamet belirleyerek ilerleyebileceğiniz “Duvar Takipçisi”dir.

Duvar takipçisi usulü, birebir vakitte ‘sol el kuralı’ yahut ‘sağ el kuralı’ olarak da bilinir. Bu sistem, biraz uzun sürse de labirentin çıkışını bulmada tesirli bir sistemdir. Tek yapmanız gereken, bir elinizi seçmek.

Seçtiğiniz elin tarafında bulunan duvara elinizi yaslamak ve çıkışı bulana kadar elinizi duvardan ayırmadan duvarı takip etmek. Durmadan devam ettiğiniz takdirde her türlü çıkışa ulaşabilirsiniz.

Duvar takipçisi yolu birbirine bağlı, dış sonları kapalı olan labirentlerde her vakit işe fayda lakin labirentin büyüklüğüne nazaran çok uzun sürebilen bir metottur.

Diğer usul ise bunun daha gelişmişi olan “Pledge algoritması”dır.

Ayrık (duvarların dış sona bağlı olmadığı/sınırın kapalı olmadığı) labirentler, labirente giriş ve çıkışlar labirentin dış duvarları üzerinde olmak kaydıyla duvar takipçisi usulüyle çözülebilir. Lakin labirentin içinden başlanılan durumlarda bu formül kullanılırsa ve açık bir uç varsa, başladığınız yere daima geri dönersiniz.

Adını John Pledge’den alan Pledge algoritması, bu sorunu çözüyor. Pledge’e nazaran yapmanız gereken şey, bir yön belirlemek (kuzey, güney, batı ve doğudan rastgele biri) ve daha sonra bir pürüz ile karşılaşana dek o istikamette ilerlemek.

Engele denk gelmenizin akabinde engeli solunuza alın ve sol elinizi duvara koyarak ilerlemeye devan edin, ilerlerken dönüşlerinizi sayın. Başlangıçta ilerlediğiniz istikamete tekrar dönünce ilerlemeye devam edin. Her pürüzde bu süreci tekrarlayın. Şayet yazıdan anlaması güç olduysa şemadan daha kolay anlayabilirsiniz.

En son ve en garanti olan metot ise “Trémaux algoritması”dır.

Bu sistem garanti olmasına rağmen en uzun olanıdır. Trémaux algoritmasına nazaran labirentte harekete başladığınız vakit yolda iz bırakarak ilerlemeniz gerekiyor. Böylelikle asla kaybolmuyorsunuz. Çıkmaza girdiğinizde izi takip ederek geri dönebilir ve çıkmaz sokağın başına bir işaret koyabilirsiniz ve oraya bir daha girmezsiniz.

Labirentlerden çıkış yapabilmek için diğer teknikler de bulunuyor elbette lakin kesin olarak sizi labirentten çıkartabilecek olanlar bu üçüdür. Bu bahsettiğimiz algoritmalar tıpkı zamanda yazılımlarda ve deneylerde de en sık kullanılanları ve muvaffakiyet elde edilenleridir.

Başa dön tuşu