İTÜ’de Yerli Yüz Tanıma Sistemi Geliştirildi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektronik Haberleşme Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Akgül ve grubu tarafından geliştirilen yüz tanıma sistemi, İTÜ Arı Teknokent firmalarından olan ArtGe Teknoloji’nin ticari eseri olarak kullanılmaya başlandı.

Farklı alanlarda da kullanılabilecek bir sistem geliştirdiklerini söyleyen Tayfun Akgül, “Kapı giriş-çıkışlarında yüz tanıma sistemi başarılı bir halde çalışıyor. Cep ve web modülüyle akıllı telefonlar ve bilgisayarlarda parola niyetine sistemi açmak için de kullanılabiliyor.” dedi.

Akgül, geliştirdikleri sistemin dünyada firmalarının geliştirdiği sisteme nazaran maliyetinin daha az olduğunu belirtirken sistemin kolay bir yüz tanıma yazılımı olmadığını, ölçeklenebilir bir platform olduğunu söz etti.

Prof. Dr. Tayfun Akgül, bu sistemin geliştirilme sürecinin 6 yıl, test sürecinin ise 2 yıl sürdüğünü belirtti. Akgül, geliştirdikleri sistemin her donanımda çalışabileceğini söyledi ve şöyle devam etti:

“Webcam, IP kamera, gece görüşü ve hatta termal kamera dahil her türlü amatör-profesyonel, ucuz-pahalı kamera ile çalışıyor ve çok başarılı sonuçlar elde ediliyor. Önümüzdeki devirde hem güvenlik ve savunma, hem de finans bölümünde, bilhassa ATM'lerde bu yazılımı görebileceğiz. Tansel Akgül ile kurduğumuz ArtGe Teknoloji üzerinden FaceCapt ismiyle eseri tescilledik. Öncelikli amacımız Orta Doğu ve Afrika pazarına açılmak.”

Başa dön tuşu