iOS ve iCloud Bilgilerini Çalan Korsan Yazılım: Pegasus

Geçtiğimiz aylarda bir periyot büyük reaksiyon toplayan korsan yazılım Pegasus, şu sıralar tekrar gündemde. Financial Times’ın haberine göre siber istihbarat odaklı İsrail teknoloji firması NSO Küme, “Pegasus” olarak isimlendirilen bir yazılım geliştirdi.

Bu yazılım sayesinde korsanlar; iPhone’ları bozmakla kalmıyor, iCloud hesaplarından bilgileri de çalıyorlar. Söylenenlere nazaran bu yazılım, kullanıcıların daha evvel telefonundan silmiş olduğu lakin iCloud’da arşivlenmiş fotoğraf, ileti, rehber, pozisyon bilgileri üzere birçok şahsî datayı yakalayabiliyor. Bunların yanı sıra Pegasus, aygıtınızın kamerasına ve mikrofonuna dahi erişim sağlayabiliyor. Hatta Pegasus, tuş kilidinizi açıp ekran imgesi alabiliyor.

Yazılımın geliştiricisi NSO Küme ise “ Pegasus, soruşturmalarda ve mahkemelerde kullanılacak” açıklamasıyla topu hükûmetlere atıyor. Firma, yazılımlarının çok ileri düzeyde olduğunu söyleyip Apple’ın iki faktörlü kimlik doğrulamasını dahi çarçabuk atlayabileceğini ve kullanıcıyı kuşkulu bir şey olup bittiğinden haberdar etmeyeceğini öne sürerek övünüyor. Yani kullanıcılar, datalarının aygıtlarından toplandığını bile bilmeyecek.

Araştırmalara göre Pegasus, genellikle İsrail’de bulunan kullanıcıları hedefliyor ancak Birleşik Arap Emirlikleri, Gürcistan, Meksika ve ülkemizdeki kullanıcıların da amaç alındığı uzmanlarca sıkça belirtiliyor.

Apple tarafı ise Pegasus’un varlığını kabul etti ancak bu yazılımın kullanıcılar için bir tehdit olmadığını ve bu yazılımın yaygın olarak kullanılmadığını söyledi. 

Pegasus üzere casus yazılımlardan korunmak için uzmanların önerisi ise şu biçimde: “Telefonlarınızı vaktinde güncelleyin, bilinmeyen kaynak linklerine tıklamaktan kaçının, antivirüs programları kullanın.”

Başa dön tuşu