7 Yaşındaki Bir Çocuğun Ağzından 500’den Fazla Diş Çıkarıldı

İnsanların dişleri belirlidir, evvel süt dişleri çıkar, sonra onların yerini olağan, bir ömür uzunluğu kullanacakları dişler alır, sonra da 20’lik dişler çıkıp insanı biraz süründürür. Olağanda diş döngüsü bu formdadır. 

Hindistan’da gerçekleşen bir hadisede ise diş hekimleri, 7 yaşında bir çocuğun ağzından 500’ün üzerinde diş çıkardı. 11 Temmuz’da Saveetha Diş Okulu ve Hastanesine götürülen P. Ravindran isimli çocuk, dişindeki şişkinlikten şikayetçi oldu. 

Çocuğun röntgeninin ve CT-taramasının yapılmasını isteyen uzmanlar, gördükleri imaja hayli şaşırdı. Çocuğun ağzındaki torbamsı yapıda tam 526 adet diş tespit edildi. Ağız ve Diş Sıhhati Kısmı Lideri Profesörü Pratibha Ramani, daha evvel bir bölgede bu kadar çok dişe rastlamadıklarını belirtti. 

Doktorlar, bu garip sıhhat durumuna sahip çocuğun ameliyat edilmesi gerektiğini belirtti. Aile bunu kabul etse de çocuğu ikna etmek saatler sürdü. Tabipler, bu durumu daha başlangıç etabında tespit ettiklerini belirtti. Genel anestezi altında 1,5 saat süren süreçlerden ve 5 saatlik ameliyattan sonra hekimler, 526 dişi aldı. Çıkarılan dişlerin uzunluklarının 0,1 mm ila 15 mm ortasında değiştiği tabir edildi. Dişlerin tamamının kanalları, minesi ve taç kısmıyla tam bir diş yapısında olduğu belirtildi. Ağızda çok fazla diş bulunmasına Hyperdontia ismi veriliyor.

Doktorlar, çocuğun ağzında artık 21 diş olduğunu söyledi. Olağan kurallar altında çocuklarda 20, yetişkinlerde 32 diş bulunuyor. 

Başa dön tuşu