Düşen Astronotları Kaldıracak Bir Sistem Geliştiriliyor

NASA, insanları tekrardan Ay'a gönderecek teknolojiler üzerinde çalışıyor. Son vakitlerde geliştirilen NASA ve ESA (Avrupa Uzay Ajansı) sistemi, Ay'da düşen astronotları kaldırma üzerine odaklanmış durumda. Bir astronot, Ay yüzeyinde yere düştüğü vakit üzerindeki ağır kıyafetler sebebiyle ayağa kalkamıyor.

ESA'nın LESA isimli prototipiyle bu sorunun çözülmesi planlanıyor. Ay ortamıyla büyük benzerlik göstermesi sebebiyle okyanusun tabanında test edilen aygıt, astronotların yere düşen bir takım arkadaşını kaldırmalarına yardımcı oluyor.

ESA'nın açıklamalarına nazaran sistemi kurmak ve yere düşmüş grup arkadaşını kaldırmak 10 dakikadan daha kısa bir mühlet içerisinde gerçekleşiyor. Vinç gibisi bir mekanizma sayesinde astronotu kaldıran sistem, Ay'da yaşanabilecek meseleleri da azaltıyor.

LESA'yı test eden astronotlar, çevikliği kısıtlayan basınçlı eldivenler giyecek ve testi EVA Uzay Giysi simülatöründe gerçekleştirecek. Testler, Aguarius olarak bilinen su altı ortamında gerçekleşecek.

Yetkililer, ESA'nın 8 yıldır NASA'nın NEEMO vazifelerine katıldığını belirtti. 2024 yılında gerçekleşmesi beklenen Ay misyonu sonucunda NASA-ESA iştirakinde bir adım daha atılacak.

Başa dön tuşu