Dünyanın En Büyük Buzdağı, Harekete Geçti

A68 olarak bilinen devasa buz kütlesinin Antarktika’dan ayrılmasından bu yana 2 yıl geçti. Yeni yayınlanan uydu imgeleri, dünyanın en büyük buz dağı A68’in Weddell Denizi’nin sularında olduğunu ve şu anda Antarktika’nın kuzeyine hakikat yol aldığını gösteriyor. 160 kilometre uzunluğundaki A68, bir mühlet denizin sığ taraflarında sıkışmış üzere görünüyordu. A68 hareket etmeseydi bu durum onu dünyanın en büyük “buz adası” yapacaktı.

Profesör Adrian Luckman, “Bir trilyon ton civarında bir yüke sahip olan bir buz dağına göre A68, hayli çevik görünüyor” diyor. Luckman, BBC News’e verdiği demeçte, “2018 yılının ortalarına gerçek A68, saat istikametinde bir okyanus akıntısı olan ‘Weddell Gyre’ akıntısına kapıldı ve 270 derece dönerek bulunduğu yerden 250 kilometre kuzeye taşındı” açıklamasını yaptı.

Buz dağının boyutlarıyla ilgili de konuşan Luckman, uzunluğunun 160 kilometre olduğunu ancak yalnızca 200 metre kalınlığa sahip olduğunu söylüyor. Bu oranı tıpkı bir kredi kartındaki orana benzetiyor ve bu vakte kadar ne kadar az hasar aldığı konusunda da bu oranın şaşırtan olduğunu söylüyor.

A68’in hareketlerini incelemek için çalışan Luckman, “Sentinel-1” isimli uyduları kullanarak bu hareketleri kaydetti. 2 adet olan bu uydular, neredeyse her gün buz dağlarının üzerlerinde uçuşlar gerçekleştirip onların hareketlerini inceliyor.

A68, geniş bir halde hâlâ bir ortada durmaya devam etse de oldukça fazla ölçüde buz modülü kaybetti. A68 harekete geçtikten çabucak sonra bir kesim buz dağı kendisinden ayrıldı ve bu ayrılan modüle da A68b ismi verildi. Kabaca 5 kilometre ile 13 kilometre olarak ölçülen bu buz dağı da Antarktika’nın 110 kilometre kuzeyinde yer alıyor.

Buz dağı yavrulama, buzullar için doğal bir olgudur. İç taraftaki buzullar, kıyı buzullarına yeni buzullar tedarik ederken daha yaşlı buzul modülleri da denize itilmek durumunda kalıyor lakin yapılan çalışmalar gösteriyor ki artan hava sıcaklıkları, Antarktika ve Grönland kıyılarındaki dengesizlikleri tetikliyor ve erimeyi hızlandırıyor. Bunun sonucunda ise buz dağı ayrılmaları daha sık yaşanıyor.

Başa dön tuşu