Huawei OS Küresel Kullanıcıları Memnun Edebilecek mi?

Dünya üzerinde Huawei kullanmayan insanların bile büyük bir merakla beklediği Huawei’nin işletim sisteminin uzun müddettir bir geliştirme sürecinden geçtiği belirtiliyor. Başta bu işletim sistemini bir ‘B planı’ olarak hazırladığını belirten Huawei, Google’ın Huawei’nin Android lisansını askıya almasının akabinde bu B planını hayata geçirmek durumunda üzere görünüyor.

Google’ın Huawei’yi Google hizmetlerinin dışında bırakmasından sonra birçok kişi büyük bir telaş ve merak içerisinde kaldı. Android’in yanı sıra Google Play Store’dan, Google uygulamasından da yoksun kalacak olan Huawei hakkında büyük soru işaretleri oluştu.

Huawei, Çin menşeli bir isim olduğu için Huawei’nin işinin Çin’de kolay olduğu düşünülüyor. Geliştiriciler ve lokal kullanıcılar, Huawei’nin ekosistemini çabucak benimseyip geliştirmeye devam edebilir lakin tüm bu Google – Huawei felaketinin bir de global boyutu bulunuyor. Bu durumun da Huawei’yi endişelendirdiği bir gerçek.

South China Morning Post isimli bir gazetenin haberinde Huawei’nin işletim sistemine dair şu kelamlara yer verildi:

“Huawei’nin işletim sistemi Huawei’nin uzman grubu tarafından binlerce sefer test edilmiş olsa da işletim sistemi hâlâ tüketici eserleri üzerinde denenmedi. Bu da Huawei’nin şu an tam bir çıkış tarihi verememesi manasına geliyor.”

Son marka müracaatına nazaran Huawei’nin işletim sistemi sadece akıllı telefonlarla da kalmayıp ekosistem eserlerine de dayanak getirecek. Bunun yanı sıra işletim sisteminin tüm Android uygulamalarıyla da uyumlu olacağı biliniyor.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğu vakit Huawei’nin Çin içerisinde rastgele bir derdi olmadığı bir gerçek. Geçtiğimiz günlerde tüm bu olaylara karşın Huawei’nin satışlarının Çin’de arttığı da biliniyor. Huawei’nin en büyük korkusu olan ‘küresel ölçek’ sıkıntısının nasıl çözüleceğini ise ilerleyen vakitlerde göreceğiz.

Başa dön tuşu