Hollywood Oyuncularının 118 Günlük Grevi Tamamen Sona Erdi: Anlaşma Sağlandı!

Hollywood oyuncuları ve yazarlarının başlattığı grev nihayet tamamen sona erdi. Hollywood tarihinin en büyük grevinde 118 günün ardından anlaşma sağlandı. Oyuncuların taleplerine karşılık verildi.

Oyuncuların Maaşları Artıyor!

Hollywood oyuncuları ve yazarlarının sektörde yeteri kadar kazanamadıkları ve yapay zekâ kullanmaya zorlandıkları gerekçeleriyle başlayan grev, 118 gün sonra tamamen sona erdi. Eğlence sektörünün en uzun grevinde anlaşma sağlandı.

Hatırlarsanız greve katılan Hollywood yazarları, çalışmalarının yapay zekâ şirketleri tarafından izinsiz kullanılması nedeniyle tazminat talep etmişti. Yazarların yapay zekâya karşı korunacağına dair eylül ayında anlaşma sağlandı.

Aradan çok zaman geçmeden nihayet oyuncularla da anlaşma sağlandı. Oyuncular ile yapımcı firmalar arasındaki anlaşmazlıklar sinema sektöründeki projeleri sekteye uğratmıştı. Yapılan geçici anlaşma sayesinde grev tamamen sonlandı.

AMPTP’den yapılan yazılı açıklamaya göre SAG-AFTRA’ya, asgari ücretlerde son 40 yılın en büyük artışının yapılacağı ifade edildi. Asgari ücretlerin standartların üzerinde artacağı ve emeklilik hakları ve sağlık sigortalarının kapsamının da genişletileceği söylendi. Ayrıca oyuncular yapay zekâdan da korunacak.

Scarlett Johannson Bir Yapay Zeka Şirketine Dava Açtı: Peki Neden?
Yapay Zeka

Scarlett Johannson Bir Yapay Zeka Şirketine Dava Açtı: Peki Neden?

Variety’nin haberine göre Scarlett Johansson, bir yapay zekâ uygulaması geliştiricisine karşı adını ve kendisine benzer bir şekilde yaratan karakteri bir reklamda kullandığı için yasal işlem başlattı.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı aşağıdaki bölümden bizimle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu