Karanlık Maddenin Büyük Patlama’dan Önce Olduğu Söylendi

Araştırmacılara nazaran cihanın %80'e yakın bir oranını oluşturan karanlık unsur, çağdaş fizikte anlaşılması en güç gizemler ortasında yer alıyor. Tam olarak ne olduğu ve nasıl ortaya çıktığı konusunda hâlâ soru işaretleri bulunuyor olsa da Johns Hopkins Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bir araştırma, karanlık unsurun Büyük Patlama'dan evvel de var olabileceğini ileri sürdü.

Johns Hopkins Üniversitesi Fizik ve Astronomi kısmından Tommi Tenkanen, hususa ait yaptığı açıklamalarda şu tabirlerde bulundu:

“Araştırma, parçacık fiziği ve astronomi ortasında yeni bir ilişkiyi keşfetti. Karanlık husus, Büyük Patlama'dan evvel var olan yeni parçacıklara sahipse galaksilerin kozmosa yayılma halleri üzerinde de bir tesire sahiptir. Bu irtibat, karanlık hususun kimliğini ortaya çıkarmak için kullanılabilir ve Büyük Patlama öncesi vakitler hakkında kararlar almamızı sağlayabilir.”

Karanlık hususun köklerine dair çok bir bilgi bulunmasa da astronomlar, karanlık hususun galaksi ve galaksi kümelerinin oluşumunda hayati bir rol oynadığını belirtti. Bilim insanları, karanlık husus direkt gözlemlenemese bile görünebilir objelerin kozmosa uzaya nasıl dağıldığını ve nasıl hareket ettiklerini gözlemleyerek karanlık hususun varlığını biliyor.

Çok uzun bir müddettir karanlık hususun Büyük Patlama'nın kalıntı unsurları olduğu düşünülüyordu. Araştırmacılar uzun bir müddet boyunca karanlık maddeyi aradı fakat bu vakte kadarki tüm deneysel araştırmalar sonuçsuz kaldı.

Tommi Tenkanen “Karanlık husus sahiden Büyük Patlama'nın kalıntı unsurlarından olsaydı bilim insanları bu vakte kadar karanlık maddeyi parçacık fiziğindeki deneylerde direkt temas kurarak tespit edebilirdi” ifadelerini kullandı.

Basit bir matematiksel çerçeveyi kullanan araştırma, karanlık hususun Büyük Patlama'dan evvel, kainatın büyük bir süratle büyüdüğü kozmik enflasyon ismi verilen dönemde üretilmiş olabileceğini ortaya koydu. Süratli ve daima genişlemenin de muhakkak parçacıkları kopyalama yoluyla skalerler ismi verilen kesimler ürettiği fikri ortaya atıldı. Şu ana kadar da sırf Higgs bozonu ismi verilen skaler modül keşfedildi.

Tommi Tenkanen, yaptığı açıklamalarda şu sözleri kullandı:

“Karanlık hususun ne olduğunu bilmiyoruz fakat skaler parçacıklarla ilgiliyse Büyük Patlama'dan daha eski olabilir. Matematiksel varsayımlar sonucunda yerçekimi haricinde görünür ve karanlık unsurlar ortasındaki etkileşimleri varsaymak zorunda değiliz. Karanlık hususun orada olduğunu biliyoruz.”

Karanlık hususun Büyük Patlama'dan daha evvel ortaya çıktığı fikri yeni bir fikir değil. Ortadaki tek fark, bundan daha evvelki şahısların argümanlarını destekleyecek bir hesaplamayla gelmemiş olmasıydı. Yeni araştırma, bilim insanlarının karanlık hususun doğuşu konusundaki en kolay matematiksel senaryosu olarak görülebilir. Yeni araştırma, birebir vakitte karanlık hususun köklerini araştırmak için unsurun kainatta dağılırken arkasında bıraktığı izi takip etmeyi de öneriyor.

Başa dön tuşu