Hızlı Yürüyen Kişiler Daha Uzun Ömre Sahip Oluyor

İnsanların ömrünün ne vakit sona ereceğini bilmek en azından şimdilik mümkün değil. Yeniden de tehlike işaretlerini fark etmek ve uzun yaşamanın sırlarını çözmek için yapılan çok sayıda araştırma var. Bu araştırmalar bazen en beklenmedik ve görünüşte birbirinden alakasız durumlar ortasında bağıntı olduğunu da ortaya koyabiliyor.

Son yapılan bir araştırmada, Birleşik Krallık’ta yaşayan 475.000 kişinin bilgileri incelendi. Yapılan araştırmaya nazaran fizikî aktivitelerin müddeti, kişinin kilosundan bağımsız olarak beklenen hayat müddetinin artmasını sağlıyor. Araştırmalar, kilodan bağımsız olarak fizikî aktiviteler gerçekleştirmenin ehemmiyetini ortaya koyuyor.

Araştırmayı Ulusal Sıhhat Enstitüsü’ne bağlı Leicester Biyomedikal Araştırma Merkezi gerçekleştirdi. Araştırmada süratli yürüme ile uzun ömür ortasında bir temas olduğu da ortaya çıktı.

Bütün iştirakçiler göz önüne alındığında, yavaş yürüyen düşük kilolu şahıslar, erkeklerde ortalama 64,8 yıl ve bayanlarda 72,4 yıl ile en düşük beklenen ömür müddetine sahipler. Araştırmacılar, alışkanlık olarak süratli yürüyen insanlara odaklandılar, bazen süratli yürüyen bireyleri bu kümeye dahil etmediler.

Hareket etmenin sıhhate yararları olduğu esasen biliniyordu. Bu çalışma ise direkt yürüme suratına odaklanan birinci çalışma olmasıyla dikkat çekiyor.

Araştırmanın başındaki isim olan Profesör Tom Yates, bulgularının fizikî formu, beden yükü ve yaşama mühleti beklentileri konusunda karşılaştıran ve ortalarında bir münasebet bulunduğunu ortaya koyan birinci çalışma olarak gösteriyor. Profesöre nazaran hareket indeksi, hayat ömrünü belirlemede beden kitle indeksi (BMI)’dan daha gerçek sonuçlar verebilecek.

Başa dön tuşu