Güneş’in En Lekesiz Fotoğraflarından Biri Çekildi

NASA, Memleketler arası Uzay İstasyonu (ISS) ile güneşin karşı karşıya kaldığı sırada çekilmiş çarpıcı bir fotoğraf yayınladı. Rainee Colacurcio tarafından çekilmiş fotoğrafla ilgili NASA’nın açıklamaları şu halde:

“Güneşle karşı karşıya kalmak ISS için olağandışı bir durum değil. Zira istasyon 90 dakikada bir dünyanın etrafında bir cins tamamlıyor. Müsabaka sırasında ise gerçek ekipmanlara sahip olunup bu fotoğrafın çekilebilmesi oldukça az bir durum. Garip bir formda fotoğraf çekildiği sırada hiç güneş lekesi bulunmuyordu. Fotoğraf iki fotoğrafın bir ortaya getirilmesinden oluşturuldu. Bu fotoğraflardan bir tanesi ISS Güneş'in karşısındayken çekilen bir fotoğraf başkası de Güneş'in yüzeyinin ayrıntılı bir fotoğrafı.”

Fotoğraf, Güneş'i hiç lekesi olmadan gösterdiği için başka bir yere sahip. NASA bu bahisle ilgili olarak şu anda Güneş'in içinde bulunduğu Solar Asgarî hali boyunca Güneş lekelerinin hayli az ortaya çıktığını söyledi.

Solar Asgarî evresi 11 yıl süren “Güneş döngüsü” içerisindeki en düşük aktivite oranına sahip evredir. Bu döngüde en yüksek aktiviteye sahip olan Solar Maximum evresi gerçekleştiği sırada ise dünyada gözle görülebilir değişiklikler yaşanabiliyor. Bu değişikliklerden kimileri bozulan radyo sinyalleri ve aurora ismi verilen gökyüzünde beliren ışık hüzmeleri. Hatta Güneş'in tesiri gereğince güçlü olursa Dünya üzerindeki elektrik ağları bile etkilenebiliyor. Aşağıdaki görselden bu döngü boyunca sene sene güneşin nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

Solar Maximum evresindeki Güneş'in tesirleri hayli yıkıcı olabildiği için bilim insanları da solar aktiviteleri gözlemlemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu ortada ISS astronotları Güneş'teki solar aktivitelerden ötürü bir sorun yaşamayacaklar ve kuzey ışıkları olarak bilinen auroraları görme talihleri en yüksek beşerler olacaklar.

Başa dön tuşu