Güneş Neden Mars’ta Mavi Renkte Batıyor?

Dünya ile Mars neredeyse birbirlerinin tam zıttı gezegenler. Mars Kızıl Gezegen olarak isimlendirilirken Dünya ise Mavi Gezegen olarak anılıyor. Mars’ta çok soğuk çöller varken, Dünya su ve ömürle dolu bir gök cismi. Bu iki gezegen ortasındaki en farklı ve ilgi cazibeli farklılık ise gün batımlarında ortaya çıkıyor.

Mars’ın ve Dünya’nın gökyüzü:

Eğer Mars’ta yaşıyor olsaydık, her akşamüzeri görsel bir şölen çekmemize imkan tanıyacak bir şey var: Mavi gün batımı. Dünya üzere mavi bir gezegende meydana gelen kızıl gün batımı neden bu renkte görünüyorsa, birebiri aslında Mars için de geçeli. Mavi gezegen olan

Dünya'da kızıl gün batımı yaşanıyor, Kızıl Gezegen olan Mars'ta ise mavi gün batımları…

Güneş’ten gelen ışınlar, atmosferde bulunan moleküllere nazaran yayılıyor. Bahsi geçen moleküller ve toz parçacıkları ise her dalga uzunluğuyla değil, yalnızca kimileriyle etkileşime giriyorlar. Işığın bu parçacıklara çarparak kırılması ise gördüğümüz gün batımı rengini belirleyen etmen.

Konu Mars olduğunda ise işler değişiyor. Dünya’ya nazaran çok daha ince bir atmosfere sahip olan Kızıl Gezegen, neredeyse ağzına kadar karbondioksit ve tozla dolu (Mars’ın basıncı Dünya’daki atmosfer basıncının %1’i kadar). Tozun kırmızı ışığı saçma eğiliminde olması ise bu gezegenin gökyüzünün kırmızı renkte olmasına yol açıyor.

Dünyamızda ise durum çok da farklı değil. Hava moleküllerine çarpan ışık mavi renkte bir saçılım gerçekleştiriyor ve gökyüzümüzün mavi rengine bürünmesini sağlıyor.

Mars'ın gün batımı demiştik:

Gün batımlarında ışığın atmosferde kat etmesi gereken yol artıyor ve bu da ışığın daha fazla kırılmasıyla sonuçlanıyor. Dünya’da bu daha geniş çapta kırmızı renklere sahipken, Mars’ta ise bu olay mavi rengin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Opportunity tarafından kayda alınan görüntüde, Mars’ın mavi gün batımını gözlemleyebilirsiniz.

Bilim insanları tarafından Kızıl Gezegen’i manalandırmak için gönderilen Curiosity, Spirit ve Opportunity üzere yorulmak bilmez uzay araçları, mavi gün batımının imgelerini dünyaya yolladılar. Buradaki farklı bir bilgi ise Dünya ve Mars’ın, Güneş Sistemi içerisinde gün batımını gözlemleyebildiğimiz tek gezegenler olması.

Bir gününü bize nazaran yaklaşık 58 günde tamamlayan Merkür’de Güneş ufuk noktasında anında kaybolurken gezegenin sıcaklığı ise çok süratli bir halde 427 °C’den -173 °C’ye geçiş yapıyor. Venüs’te ise durum Merkür’den de beter. Kalın ve ağır bulutlar atmosferi kaplıyor ve Güneş ışınlarının yeryüzüne ulaşmasına mani oluyor. Asit yağmurları ve yüksek sıcaklık da Venüs’ün başka bir sorunu.

Mars, Dünya ile ikiz ve bir o kadar da zıt bir gezegen. Tıpkı vakitte insanlığın gelecekte yaşama umudu olan komşumuz.

Başa dön tuşu