Görme Engellilere Umut Olacak Yeni Bir Cihaz Geliştirildi

Görme engelli insanların yaşadığı bu sorunun farklı nedenleri olabiliyor. Doğuştan görmeyle ilgili beyin korteksi kısmında sorun yaşayan şahıslar hariç, geri kalan insanlarda beyefendisinin bu kısmı sıkıntısız halde çalışıyor. Gözlerden rastgele bir bilgi iletimi olmadığı için bu bireyler göremiyor. 

Orion ismi verilen bir aygıt geliştiren bilim insanları, görme fonksiyonunu aygıtta bulunan kamerayı kullanarak gerçekleştiriyor. Kameradan gelen imajlar direkt görmeyle ilgili korteks katmanına sinyal olarak gönderiliyor. Bu sinyalleri işleyen beyin, görme sürecini gerçekleştirebiliyor. 

Yapılan denemelerde, tedavisine başlanan altı kişinin tamamı görme sürecini gerçekleştirmeyi başardı. Uzmanlar, Orion aygıtı sayesinde gelecekte başka engelli insanlara da umut olmayı umuyor. 

Orion, teknik olarak iki kısımdan oluşuyor. Bunlardan birincisi, üstünde kameranın yer aldığı bir gözlük. Başkası ise 60 elektriksel kutba sahip olan ve kameralardan gelen bilgiyi beyefendisine ileten beyin implantı. Araştırmacı Daniel Yoshur, gördüğümüz her noktanın beyinde başka bir noktayla bağlı olduğunu ve muhakkak noktaları tetiklemenin de görme yetisiyle alakalı olduğunu söylüyor. 

Görme yeteneğini kaybetmiş olan bireyler, siyah bir ekranda rastgele olarak beliren beyaz karelerin yerini çok büyük oranda hakikat formda görebilmeyi başardı. Yoshur, teorik olarak görsel manada güçlü imajlar oluşturmanın mümkün olduğunu, bunun için binlerce elektrod gerektiğini, gelişmiş bir manzara noktalama matrisi kurulmasına gereksinim olduğunu söyledi. Yani yapılması gereken şey, beyinde ilgili kısmı tetikleyebilecek bir sistem kurabilmekte yatıyor. 

Araştırmacılardan olan James Spencer, şu anda manzaranın harika olmadığını ve daha fazla 1980’lerin güvenlik kamerası manzaralarına benzediğini söylüyor. Yeniden de eşinin yüzünü seçebilmek ya da kendine koşan çocuklarını görebilmek pek çok kişi için büyük memnunluk kaynağı oluyor. 

Başa dön tuşu