Pixel Watch’ın Düşme Algılama Sensörü Nasıl Eğitildi? Google Açıkladı!

Google‘ın Pixel Watch‘taki düşme algılama özelliği, cihazın sizi kontrol etmesini ve tıbbi yardıma ihtiyacınız olup olmadığını sorgulamasını sağlıyor. Bir Keyword blog yazısında ayrıntılı olarak açıklandığı üzere Google, ilk akıllı saatinde düşme algılamayı çalıştırmak için neler gerektiğini açıklıyor.

“Sert düşüş”ün gerçekte ne anlama geldiğini anlamak için Google’ın bu özellikteki ürün lideri Paras Unadkat şunları söyledi: “Çok sayıda veri toplayarak ve yapay zekâ modellerimizi farklı veri setleri üzerinde eğiterek, farklı hareket kalıpları arasında ayrım yapabiliyoruz…”

Google, Pixel Watch’ın Düşme Algılama Sensörlerini Nasıl Eğitti?

Şirket, düşmenin bir hareket sensörüne nasıl göründüğünü araştırmak için üniversitelere ve laboratuvarlara başvurdu. Farklı senaryolardaki düşmeler ve bir kişinin dengesini kaybettiğinde nasıl tepki verebileceğini simüle etmek için düzenekler oluşturuldu.

Google daha sonra farklı düşme türlerini görselleştirmek için bir dizi araç kullandı. Şirket ayrıca fiziği de test etti ve çeşitli vücut tiplerimizin yanı sıra insanların değişen uzuv uzunluklarını da dikkate aldı.

Pixel Watch'ın Düşme Algılama Sensörü Nasıl Eğitildi? Google Açıkladı!

Tüm bu veriler daha sonra cihazın sensörleri için eğitim materyali olarak kullanıldı. Google, Pixel Watch’taki çok sayıda küçük sensörün yalnızca hareketlerinizi değil aynı zamanda kalp atış hızınızı, adımlarınızı ve uykunuzu da ölçmek için orada olduğundan bahsediyor.

Saatin içindeki hareket sensörleri, insan vücudunun sert bir düşüşe tipik olarak nasıl tepki verdiğini de araştırıyor. Mountain View merkezli şirketin gerçekleştirdiği algoritma görevleri, saatin içindeki hareket sensörlerini her küçük tökezlemenin acil bir durum olmadığını anlayacak şekilde daha iyi eğitmeyi başardı.

Peki siz Pixel Watch’ın düşme algılama özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Google Pixel Watch Nihayet Beklenen Özelliğine Kavuşuyor
TEKNOLOJİ

Google Pixel Watch Nihayet Beklenen Özelliğine Kavuşuyor

İlk olarak Reddit’te tespit edilen Pixel Watch, artık kandaki oksijen seviyelerini (SpO2) takip edebiliyor gibi görünüyor. SpO2 izleme, Apple Watch ve Galaxy Watch gibi diğer amiral gemisi akıllı saatlerin çoğunda oldukça yaygın bir sağlık özelliğidir.

Google Pixel Watch'ın Yeni Özelliği Binlerce Hayat Kurtaracak
TEKNOLOJİ

Google Pixel Watch’ın Yeni Özelliği Binlerce Hayat Kurtaracak

Google Pixel Watch bugünden itibaren, Apple Watch’ta da bazı hayatları kurtarmış olan yeni bir özelliğe kavuştu.

Başa dön tuşu