Google’ın Telefona Dokunmanızı Engelleyen Yapay Zekâsı

Akıllı telefonların dokunmatik ekranları, en kıymetli donanımları ortasında bulunuyor. Aslında dokunmatik hassasiyeti konusu oldukça eskiyen bir tartışma. Artık üreticiler ekrana olabildiğince az dokunmamızı sağlayacak teknolojiler üzerinde çalışıyorlar. Yani bir öteki deyişle telefonu ellerimizle değil, öteki bir halde denetim etmemiz için çalışmalar yürütüyorlar. 

Sesle denetim sistemlerine esasen sesli asistanlar sayesinde kısmen alıştık. Google Asistan her ne kadar Türkçe’yi yeni sökse de inanılmaz bir yol kat etti. Artık Onunla daha manalı bağlantı kurabileceğiz. Google’ın tüm sesli denetim sistemlerini yakından ilgilendiren bir teknolojisi daha var. Şimdi Türkiye’de değil, yalnızca ABD’nin 44 eyaletinde kullanılığı için onu pek duymamış olabilirsiniz. 

Google Duplex’ten kelam ediyoruz. Geçtiğimiz yıl düzenlenen lansmanında Duplex, karşısındaki insanı şöyle kandırmıştı:

Bir yapay zekâ yazılımının telefon araması yaparak sizin yerinize randevu alması çok ürkütücü görünüyordu. Google son 1 yıldır insanı kandırabilen bir yapay zekâ sistemini geliştirip kullanıma sunduğu için ağır tenkitler alıyordu. Bu usul yazılımlar, son kullanıcıya sunulduğunda hangi emellere hizmet edeceğini bilmeniz sıkıntı. Google aldığı yansıların akabinde Duplex’in sesli arama özelliğine ikaz ekleyeceğinden bahsetti. 

Açıklamalara nazaran şayet Google Asistan ile görüşme yapıyorsak, telefonun başında buna ait bir ikaz duyacaktık. Tekrar de bir formda açığı bulunup manipüle edilebilecek bir sistemden kelam ediyoruz. Google ise aldığı yansıların akabinde Duplex üzerinde çalışmaya devam etti. Ortadan geçen 1 yılda dersini çok düzgün aldı. 

Duplex’in 2019’daki sürümü, çok daha kabul edilebilir geliştirmelerle geldi. Artık yapay zeka yazılımı, sesli arama yapmak yerine sizin için internetten araba kiralıyor:

Cnet tarafından ABD’de çekilen üstteki görüntüde, muhabirin Duplex sistemiyle çalışan Google Asistan’a “X şirketinden sonraki seyahatim için araba kiralar mısın?” diye soruyor. Duplex bu isteği anlıyor, tarayıcıya giriyor, şirketin web sayfasını açıyor, daha evvel kaydedilmiş seyahat tarihini belirtiyor, en uygun araç seçeneklerini ekrana getiriyor, burada dokunma ya da ses ile onay aldıktan sonra, ödeme basamağına geçiyor, tekrar sesli ya da dokunmatik bir onay istiyor ve aracı kiralıyor. 

Tüm bu süreçler sırasında muhabir telefonun ekranına iki sefer dokunabiliyor. Şayet isterse bu komutlar yeniden sesli olarak “kabul et” formunda de vererek, ekrana hiç dokunmadan araba kiralayabiliyor. 

Bu özelliğin pek çok alışverişte, rezervasyonda kullanılabileceğini görmek güç değil. Google insansı ses sentezleme teknolojilerinde aslında müthiş halde karşılanan bir gelişme kaydetti. Fakat insanları korkutursa, başına neler gelebileceğini gördü. Bu nedenle Google Duplex, daha çok kullanıcıya açılabilecek bir bilhassa genişledi. 

Akıllı telefonların giyilebilir teknolojiyle bir ortaya geleceği gelecek yıllarda, sesli komutların değeri artacak. Günün birinde, Duplex üzere sistemler sayesinde aygıtlarla fizikî temas kurmak zorunda kalmayacak, her türlü işimizi sesimizle halledeceğiz. 

Bu ortada Google Duplex hala yalnızca ABD’nin 44 eyaletinde kullanılabiliyor. Türkiye ve başka bölgelere açılıp farklı lisanlar için sentezlenmiş sürümlerine kavuşması biraz vakit alacaktır.

Peki siz bu durumu nasıl karşılıyorsunuz?

Başa dön tuşu