Uzay Gemisinin Uzay İstasyonu’na Demirleme Anı

İngiltere’deki St. Albans’tan bir mühendis ve teleskop üreticisi ve gökyüzü izleyicisi Martin Lewis, Soyuz MS-13 kapsülünün Milletlerarası Uzay İstasyonu’na yerleştirilmesi için yaklaştığı anlardaki inanılmaz görüntü manzaralarını Twitter hesabından paylaştı.

Martin Lewis'in yüzlerce kilometre uzaklıktan kaydettiği detaylı imajlar, Twitter’da mühendisler ve başka beşerler tarafından büyük beğeni topladı.

 

Video daha sonra Memleketler arası Uzay İstasyonu'nu içeren tüm kareleri bir ortaya getirerek ve merkezleyerek PIPP isimli bir programda toplandı. Lewis: ”Bazı kısımlar Soyuz'u karenin kenarından kaçırdı, bu yüzden yanıp sönüyor ” dedi.

Rus kozmonot Alexander Skvortsov, İtalyan astronot Luca Parmitano ve ABD'li astronot Andrew Morgan da dahil olmak üzere, Uluslarası Uzay İstasyonu'na demirleyen Soyuz'da üç mürettebat üyesi vardı. Üçlü, Mart ayından bu yana UUİ'de vazife yapan Rus Alexei Ovchinin’in yanı sıra Amerikalılar Christina Koch ve Nick Hague’ye katıldı.

Rus mühendislerin Soyuz servislerine olan seyahat mühletini kıymetli ölçüde kısaltmaya yönelik son uğraşları sayesinde, Soyuz-13 sadece dört dünya yörüngesi yaptıktan sonra İstasyon’a demirledi.

Cumartesi günkü lansman, 20 Temmuz 1969'da gerçekleşen birinci beşerli Ay misyonunun 50. yıldönümünde, astronotlar Neil Armstrong ve Buzz Aldrin'in Apollo 11 misyonunun bir kesimi olarak Ay'a ayak bastıkları sırada gerçekleşti.

Lewis ayrıyeten ekipmanlarının “222mm konut imali teleskop” ve “ASI 174mm kırmızı filtreli kamera” olduğunu söyleyerek kullandığı kamera ve teleskop hakkında da ayrıntılı bilgiler verdi.

Başa dön tuşu