NASA, GPS Görevi Görecek Atom Saatini Uzaya Yolluyor

Bir ekmek kızartma makinesi büyüklüğündeki Derin Uzay Atom Saati (Deep Space Atomic Clock), NASA'nın Kennedy Uzay Merkezi'nden, bir SpaceX Heavy Falcon roketi vasıtasıyla 22 Haziran Cumartesi günü fırlatılacak. Sistem, temelde bir sinyalin bir noktadan başkasına gitmesinin ne kadar sürdüğünü ölçüyor ve bu da uzay aracının pozisyonunun belirlenmesini sağlıyor.

Proje, NASA'nın Jet İtim Laboratuvarı (Jet Propulsion Laboratory, JPL)'na nazaran Dünya yörüngesinin ötesine ulaşacak olan birinci atomik saat olacak. Bu durum da uzay araçlarına Dünya yörüngesinde bulunan atomik saatlerden çok daha fazla fayda sağlayabilir. Lakin, saatin derin uzay alanına girmeden evvel bir sene boyunca Dünya yörüngesinde dolanacağını da belirtelim.

NASA, yaptığı açıklamada husus hakkında şunları söyledi:

“Bir saniye bile yanlış olan bir saat, Mars'a inmekle, iniş bölgesini kilometrelerce kaçırmak ortasındaki fark manasına gelebilir. Yer testlerinde Derin Uzay Atom Saati,  GPS uydularındaki atomik saatlerden 50 kat daha stabil olduğunu kanıtladı. Misyon uzayda da bu istikrarı sürdürüp stabilitesini kanıtlayabilirse, kozmostaki en kesin ve gerçek saatlerden biri olacak.”

Başa dön tuşu