Google, ChatGPT’ye Rakip Çıkaracak

OpenAI’ın yakın vakitte kullanıma sunduğu yapay zekâ ChatGPT, kısa müddette herkes tarafından kullanılmaya başladı. Yapay zekânın geldiği seviyeyi gözler önüne seren sistem, sorun çözmeden şiir yazmaya kadar aklınıza gelebilecek birden fazla şeyi yapıyordu. Hâliyle bu durum, öteki şirketlerde tasalara de yol açmaya başladı.

The New York Times tarafından bugün paylaşılan bir rapor, Google’ın ChatGPT nedeniyle alarma geçtiğini ortaya koydu. Habere nazaran teknoloji devi, bu yıl ChatGPT’ye bir rakip çıkarmanın yanı sıra yapay zekâ konusunda kıymetli adımlar atacak.

Google, arama motorunun sohbet botu özellikli bir versiyonu üzerinde çalışıyor

New York Times, Google’ın bu yıl içinde kendi arama motorunun sohbet botu özelliklerine sahip bir versiyonunu göstereceğini bildirdi. Ayrıyeten şirketin, 2023 içerisinde 20’den fazla yapay zekâ projesini tanıtacağı da haberde yer aldı. Hatta ChatGPT konusunun çok ciddiye alındığı ve şirketin kurucuları Larry Page ve Sergey Brin’in bir yanıt için yöneticilerle bir ortaya geldikleri bile tabir edildi.

Google’ın, kendi sohbet botunda doğru bilgiler verme, güvenliği sağlama ve dezenformasyondan kaçınmaya öncelik vereceği belirtildi. Şirketin yapay zekâ arama demosunu ne vakit tanıtacağı konusunda bir bilgi yok. Fakat gelen bilgiler, mayıs ayında gerçekleştirilecek geliştirici konferansı I/O’da tanıtılabileceğini gösteriyor.

Teknoloji devinin bunun dışında, imgeler oluşturan ve düzenleyen bir teknoloji üzerinde de çalıştığı söyleniyor. Ayrıyeten, Microsoft’un GitHub Copilot yazılımına benzeyen PaLM-Coder 2 isimli bir kod oluşturma aracı ve Colab + Android isimli akıllı telefonlar için uygulama oluşturan bir aracın da gelebileceği aktarılıyor.

ChatGPT’nin Google’ın yerini alabileceği konuşuluyordu

ChatGPT’nin Google’ın yerini alabileceği söylentileri de son vakitlerde artmıştı. O denli ki Google’ın, geçtiğimiz aylarda ChatGPT için kırmızı kod yayınladığı ve yapay zekâyı Google Arama üzerinde yaratabileceği tesirlerden ötürü rakip görmeye başladığı tez edilmişti.

Bunun yanı sıra 10 milyar dolar yatırım yapan Microsoft’un, ChatGPT’yi Bing arama motoruna entegre edeceği de birkaç hafta evvel ortaya çıktı. Kestirim edebileceğiniz üzere bu gelişme de Google kullanımının önemli oranda etkilenebileceğini ortaya koydu.

Yapay zekâya hiç olmadığı kadar ehemmiyet vermeyi planlayan Google, bugün 12 bin çalışanını işten çıkarmıştı. Şirketin CEO’su Sundar Pichai de bugünkü açıklamasında yapay zekânın birincil öncelikleri olacağını tabir etmişti.

Başa dön tuşu