Gece Saatlerinde Elektrik Tüketimi Tasarruf Sağlar mı?

Muhtemelen siz de saat 22.00’den sonra çamaşır makinesi yahut bulaşık makinesi çalıştırmaya itina gösterenlerdensiniz. Hatta dikkat ederseniz, komşularınızın konutlarından geç saatlerde çalışan makine sesleri gelir.

Peki kulaktan dolma elektrik tüketiminin faturamıza yansıyacak ölçüsünün saatlere nazaran değiştiği bilgisi yanlışsız mu? 22.00’den sonra çalıştırıp gecenin bir köründe asmaya kalktığımız çamaşırların zahmetine değiyor mu?

İddialara nazaran elektrik tüketim pauntlarının saatlere yansıyışı nasıl?

  • 06.00 – 17.00 saatleri ortası tüketilen elektrik ünite fiyatı: 1,37 TL
  • 17.00 – 22.00 ortası tüketilen elektrik ünite fiyatı: 2,15 TL
  • 22.00 – 06.00 ortası tüketilen elektrik ünite fiyatı 0,74 TL

Bu tabloya baktığımızda hakikaten de elektrik tüketim ünite fiyatları ortasında makinelerimizi 22.00’den sonra çalıştırmaya bedel bir fark var.

Saatlere nazaran elektrik tasarrufu sağlamak istiyorsanız tarife değiştirmeniz gerekebilir.

Türkiye’de elektrik için uygulanan tarifeler ikiye ayrılıyor: “çok zamanlı/üç vakitli tarife” ve “tek vakitli tarife”. Üstte verdiğimiz bilgiler, sırf “çok vakitli tarife” için geçerli. Yani, şayet saatlere nazaran indirimli elektrik tarifesinden yararlanmak istiyorsanız, tarifenizi buna nazaran değiştirmeniz gerek.

Tek vakitli tarife uygulamasında durum nasıl?

Tek vakitli tarifeye sahipseniz fiyatlar çok vakitli tarife üzere saat dilimlerine göre farklılık göstermez lakin elektrik ünite fiyatları üç vakitli tarifeye göre daha düşüktür.

Dezavantajlarından biri ise, günlük 8kWh üzerinde elektrik tüketimi yaptıysanız elektrik ünite fiyatı artar. Bu artış tarifesi, çok vakitli tarife kullanıcılarında uygulanmaz.

Çok zamanlı/üç vakitli tarifeye nasıl geçilir?

Çok vakitli tarifeye geçiş yapmak istiyorsanız elektrik satış şirketinin hizmet merkezine gidip yazılı bir biçimde tarife başvurusu yapabilirsiniz. 

Ayrıca, kentinizdeki elektrik tedarikçileri müşterilerine online tarife değişikliği yapma kolaylığı tanıyor olabilir. İnternet sitelerine bakıp online tarife değişikliği olup olmadığını denetim edebilirsiniz.

  • Kaynaklar: Teyit.org, Doğruluk Hissesi, EnerjiSA
Başa dön tuşu