Uzaylılar Dünyayı Ziyaret Ediyor Olabilir

Uzaylıların var olduğu fikri, beşerler Dünya'nın cihanın merkezi olmadığını anladıkları vakitten beri var olmuştur. Bu süreçte 51. Bölge; Nevada, Groom Gölü'ndeki bir askeri eğitim alanı olarak kullanılan ve onlarca yıldır ABD Hükümeti'nin Dünya'yı ziyaret eden dünya dışı varlıkların delillerini sakladığı bir komplo teorisinin merkezinde yer almaktadır.

Uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını argüman eden insanların “gerçek hayat hikayelerini” okuduğumuzda ise hiçbirinin dünya dışı varlıklar tarafından kaçırıldığına dair deliller yoktur. 60’larda tanınan olan bu fikir 90’ların sonunda popülerliğini yavaş yavaş kaybetmeye başlamıştı. Bununla birlikte, uzaylılarla ilgili garip bir öykü bugün hala görünmektedir.

İddialara nazaran 51. Bölge’de bir uzay gemisi saklanıyor. Öyküye nazaran, 1947'de bir çiftçi tarlalarında tanımlanamayan bir materyal buldu. ABD ordusu bunun bir hava balonundan geldiğini argüman etse de, yıllar sonra bunun bir atom patlaması sonucu ortaya çıkan ses dalgalarını tespit etmek için çok bilinmeyen bir askeri projeden olduğunu itiraf etti.

Sadece birkaç yıl sonra, o vakit saklı bir üs olan 51. Bölge ilk casus uçaklarını test etmeye başladı. Lokal halk bu yüksek irtifa uçuşlarını fark etti ve mevzuyu UFO'lara bağladı. Bu çağdaş komplo teorisinin merkezinde yer alan açıklamalar ise Robert Lazar isminde bir adam tarafından ortaya atıldı.

Söylediklerine nazaran Robert Lazar, 1989 yılında, 51. Bölge’de uzaylı teknolojisi çalışmalarda bulundu. Lazar'ın fizik alanında yüksek lisans derecesi olduğunu tez etmesine karşın, belirtilen kurumların hiçbiri onu eski öğrencisi olarak kabul etmiyor. Netflix’te, Lazar’ın çalışmalarını ve kıssasını anlatan “Bob Lazar: 51. Bölge ve Uçan Daireler” isminde bir belgesel bile bulunuyor.

Diğer önde gelen komplo teorisyenlerininkiler üzere, Lazar’ın tabirleri de ziyan verme potansiyeli olan bir düzmece inanca yol açtı. Lakin hala beşerler tarafından Lazar’ın kıssaları, Dünya’nın düz olduğu ya da uzay korsanları üzere tanınan öbür teorilerden daha muhtemel gözüküyor.

Peki, uzaylı hayatın kozmosun öteki bir yerinde var olma talihi nedir? Ve bizi burada ziyaret etmeleri ne kadar mümkün? Birçok bilim insanı, kainatın büyüklüğü göz önüne alındığında, öteki bir yerde öteki bir ömrün olması gerektiği konusunda hemfikirdir.

Astrobiyologlar Güneş sisteminde hayat belirtileri aradıklarında, temel organizmaların geride bıraktığı izleri ararlar. Metan gazında ise (CH4) böyle bir iz olabilir. Geçtiğimiz günlerde Mars’ta bulunan metan gazı kalıntıları da bilim insanlarının neden heyecanlandığını açıklıyor. Tertipli olarak yayılırsa, metan karbon bazlı mikrobiyal hayatı gösterebilir.

Bilime nazaran ise dünyada uzaylı ziyaretçilerin olması fikri ise neredeyse imkansızdır. Bizi ziyaret etmeleri için evvel bizi tespit etmeleri gerekirdi. Bunu, radyo sesini kullanarak onları aradığımız üzere yapacaklarını varsayıyoruz. Bir gezegen olarak, son 100 yıldır yalnızca insan imali radyo dalgaları yayıyoruz. Radyo dalgaları ışık suratında ilerlerken, yalnızca 100 ışıkyılı içerisindeki uzaylılar burada olduğumuzu biliyor diyebiliriz, olağan şayet nitekim oradalarsa. Samanyolu'nun çapının 105.000 ışıkyılı olduğu düşünüldüğünde, mahallî galaksimizin birden fazla tarafından tespit edilmeye başlanmadık bile.

Başa dön tuşu