FTX’in çöküşü merkeziyetsiz finansın büyümesini hızlandırabilir

FTX’in iflas etmesi sonrasında bölümde hareketlilik dikkat çekiyor. Yeni değerlendirmelerde ise merkeziyetsiz finansın büyüyebileceği belirtildi.

2022 yılı kripto para ekosistemi için pek çok aksiliklerle geçti. FTX’in iflas etmesiyle başlayan süreçte yeni trendler öne çıkıyor. Çünkü merkeziyetsiz iktisada geçiş yapmaya başlayan kullanıcılar, ortaya çıkan tehditler sonrasında yeni, emniyetli limanlar arıyor. TechCrunch tarafından yapılan pazar araştırmasında FTX’in çöküşünün merkeziyetsiz finansın gelişmesini hızlandıracağı tespit edildi.

“Merkeziyetsiz iktisada geçişte global bir ajandaya muhtaçlık var”

Unidef’ten FTX yorumu

Türkiye’den bahisle ilgili kıymetlendirme ise Unidef Türkiye, Topluluk ve Ekosistemden Sorumlu Lider Yardımcısı Büşra Temurçin’den geldi. Merkeziyetsiz iktisada geçiş noktasında kıymetli bir dönüm noktasına değinen Temurçin, “Blokzinciri ekosisteminin olgunlaşma devri şimdi başlıyor. Unidef olarak, dünyanın global merkeziyetsiz iktisada geçişini hızlandırma misyonunu üstleniyoruz. Dünyayı değiştirme potansiyeline sahip bir topluluk oluşturarak, geleceğin ekonomik münasebetlerini belirleyecek mevzularda memleketler arası bir fikir birliği sağlayabilmek için çalışıyoruz. Memleketler arası ölçekte yatırımcı ve danışman ağına sahip olan Unıdef, ulusal ve bölgesel tertip, program, hibe ve yatırımlar aracılığıyla, geleceğin muteber yeni kuşak teknolojisinin inovatif mimarlarını beslemek odağında çalışıyor. Eşitlik, itimat, karşılıklı takviye, şeffaflık ve ortak düzgüne olan bağlılık üzere pahaları benimseyen kuruluş, hükümetlerden, siyasi ideolojilerden ve inançlardan bağımsız bir yol haritası çiziyor. Merkeziyetsiz bir iktisada geçişi, ekonomik alakalarda mevcut paradigmaları değiştirmeyi konuşuyorsak, tüm ulusların, kuruluşların ve bireylerin ortak bir çalışma şeması ve kavramsal çerçeve üzerinden hareket etmesi gerektiğine inanıyoruz.” dedi.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu