NASA’nın InSight Aracı İlk Kez Bir Mars Depremini Kaydetti

Uzayı ve başka gezegenleri keşfetme seyahatimiz başlayalı çok olmadı lakin tekrar de komşu gezegenlere ve gök cisimlerine gönderdiğimiz pek çok araç bulunuyor.

Bu araçlardan bir tanesi de 2016 yılında Mars’a iniş yapan InSight isimli uzay aracı. Araç, Mars’ta yaşanan bir sarsıntının seslerini kaydetmeyi başardı. Bu adım, InSight’ın önündeki uzun yolda küçük bir adım olsa da misyon için epey heyecan verici bir gelişme oldu.

InSight aracının sonda çalışmaları pek de uygun gitmiyor ve araç, gezegen yüzeyinde istenilen derinlikte bir çukur kazmayı şimdi başaramadı. Tekrar de aracın kullanabileceği öbür ekipmanları da var. Aşağıdaki görüntüde, InSight’ın kaydettiği kimi enteresan sesler yer alıyor. Bilim insanları bunun Mars’ta gözlemlenen birinci zelzeleye ilişkin olduğunu düşünüyolar.

InSight Baş Araştırmacısı Bruce Banerott, “InSight’ın birinci dataları NASA’nın Apollo misyonları ile başlayan bilimi ileriye taşıyor. Şimdiye kadar art plan seslerini kaydediyorduk lakin bu olay yeni bir alanı ortaya çıkartıyor: Mars Sismolojisi.”

Aracın SEIS isimli ekipmanı tarafından fark edilen sesler heyecan verici bir gelişme. InSight şu anda 2 yıllık ana misyonunun daha 6 ayını geride bırakmış durumda ve aracın gelecekte yeni keşifler yapması bekleniyor.

Başa dön tuşu