Fransız Araştırmacılar: “Metalik Hidrojen Ürettik”

Gaz devlerinin merkezinde, gereç fizik kurallarının değerli değişimler geçirdiği savı uzun müddettir bilim topluluğunda tartışılıyor. Bu cins ortamlarda, çok basınç nedeniyle hidrojen gazının, metal üzere davranacak kadar sıkıştığı öne sürülüyordu. Bilim insanları, yıllardır metalik hidrojen oluşturmanın yollarını arıyordu. Metalik hidrojen, sonsuz uygulama alanıyla dikkat çekiyordu.

Şimdiye kadar bu süreci gerçekleştirmenin bilinen tek yolu, hidrojen atomlarını bir elmas örs içinde, durumlarını değiştirene kadar sıkıştırmak idi. Onlarca yıllık denemelerden sonra tarihte birinci defa Fransız bir grup, metalik hidrojeni laboratuvar ortamında yapay olarak üretmeyi başardı. 

Araştırmanın sonuçlarına kuşkuyla yaklaşanlar olsa da bilim camiasında, grubun çalışmasını kabul eden kıymetli bir kesim de bulunuyor. 

arXiv’de ortaya çıkan 'Observation of a first orfder phase transition of metal hydrogen near 425 GPa' isimli makalede Paul Dumas, Paul Loubeyre ve Florent Occelli imzası bulunuyor. 

Araştırmaya nazaran bu metal hidrojen, kuantum sınırlama (bir atomun, elektron hareketi üzerinden ölçümlendirilemeyecek kadar sıkışıp küçülmesi) kanunları nedeniyle ortaya çıkmak zorunda. Kısaca rastgele bir yalıtkan malzeme, gereğince basınç uygulanırsa iletken metale dönüşüyor.

Araştırmacılar, iki yeni teknoloji sayesinde bu yeni keşfi gerçekleştirdiklerini söylüyorlar. Bunlardan birincisi, evvelce düz olarak inşa edilen örslerin artık küçük dairesel deliklere sahip yüzeylere dönüştürülmesi. Böylelikle daha evvel 400 GPa basınç limiti olan örsler, 600 GPa basınca dayanabilir hale geldi. 

Hidrojen örneği, -193 santigrat derecede 425 GPa basınca maruz kaldığında tüm kızılötesi radyasyonu çekmeye başladı. Bu sonuç, tenkit ve kuşku çekti. Bunun sebebi ise daha evvelki deneylerin ya yanlışlı ya da tutarsız çıkması oldu. 

Bu araştırma da şimdi hakemlerce incelenmedi ve öbür fizikçiler tarafından da test edilmedi. 

Sentetik bir gereç olarak, metalik hidrojenin oda sıcaklığında süperiletken özelliklerinin olabileceği ve meta-stabil (normal basınca döndüğünde de yapısını kaybetmeyen) bir materyal olduğu öne sürülüyor. Bu durum, elektronik üzere alanlarda adeta bir ihtilal tesiri yaratacak. 

Bir noktada soğuk füzyona benzeyen bu süreci gerçekleştirdiğini tez eden herkesin, sıkıntı sorulara hazır olması gerekiyor.

Başa dön tuşu