FinTech alanında haftanın gündemi 121

FinTech alanında haftanın gündemi 121 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 121

23-229 Ocak tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Plodsi, araçların tüm giderlerini plaka üzerinden ödeme imkanı sunuyor

Plodsi, kullanıcılara araçlarının tüm giderlerini plaka üzerinden ödeme imkanı sunuyor.

Fintech ekosistemine ve kullanıcılara katma değer yaratma hedefiyle 2020 yılında kurulan Plodsi, kullanıcılara araçlarının tüm giderlerini plaka üzerinden ödeme imkanı sunuyor.

Akıllı Plaka uygulamasıyla kullanıcılar, tek bir platform üzerinden akaryakıt, otopark, sigorta, yıkama, çekilen araç bildirimi ve profesyonel şoför gibi harcamalarını yönetebiliyor. Araç sahiplerinin kredi kartlarıyla entegre çalışan Plodsi Akıllı Plaka, yüzde 100 güvenli bir altyapıyla hizmet veriyor.  Gelirlerinden karbon ayak izini ofsetlemeye bütçe ayırıyor.

TOD, TPAY Mobile ile stratejik ortaklık anlaşmasına gitti

Video streaming platformu TOD, TPAY Mobile ile stratejik ortaklık anlaşmasına gittiğini duyurdu.

Orta Doğu, Türkiye ve Afrika (META) bölgesinin mobil ödeme çözümleri kuruluşu olan TPAY Mobile ile gerçekleştirilen işbirliği sayesinde, hizmete mobil ödeme tercihini kullanarak abone olan tüketiciler, filmden diziye, çizgi filmden spora zengin bir içeriği smart TV’den, cep telefonuna, tabletten bilgisayara her platformda HD izleme imkanına kavuşacakları. İlk etapta Mısır’daki 105 milyon tüketiciye ulaşacak olan hizmet zamanla bölgenin diğer ülkelerini de kapsayacak.

Paymes, 2023 yılına bölgesel büyüme hedefleriyle girdi

Paymes, 2022 yılı içinde Azerbaycan’da dijitalleşen kobilerin %54’ünün tercihi olurken, 746 e-ticaret şirketinin online olarak ödeme almasına da aracılık etti.

2022 yılında gerek exit süreci gerekse Azerbaycan pazarının büyümesi ile beraber hareketli bir yıl geçiren Paymes, sosyal ticaret odaklı kullanıcılarının yanına tahsilat hizmetleri, sanal pos hizmetleri ile kapsam ve hacim olarak büyük kurumları da ekleyerek Azerbaycan’da para transferi ürününü kullanan ve başka kuruluşların kullanımına açan ilk Türk fintech kuruluşu oldu.

Küresel ödeme hacminin 36 trilyon doları dijital platformlar ve pazaryerlerinden geliyor

Gelişen teknolojiler, ödeme noktası deneyimini kusursuzlaştırmak isteyen ve ana faaliyet alanı finans olmayan şirketleri de finansal teknoloji iş modellerine yönlendirdi. Tahminler, 2030’da tüketici ödemelerinin %74’ünün finansal kuruluş olmayan işletmelerin platformları üzerinden gerçekleştirileceği yönünde.

Küresel pazar araştırma şirketi IDC’nin (International Data Corporation) öngörüleri, 2030 yılında ödemelerin %74’ünün finans kuruluşu olmayan dijital platformlardan yapılacağını gösterdi. İşletmelere ödeme geçidi, sanal pos sistemi ve dijital cüzdan odaklı yazılım çözümleri üreten SoftRobotics Şirket Ortağı ve Teknoloji Lideri Bruce Afruz, finansal teknolojileri şekillendiren büyük trendleri değerlendirdi.

IDC öngörülerinin 2030 yılına kadar her 4 ödemeden üçünün, ana faaliyet kolu finansal hizmetler olmayan işletmeler üzerinden gerçekleştirileceğini gösterdiğini söyleyen Bruce Afruz, “Gelişen finansal teknolojiler, her işletmeyi birer fintek şirketine dönüştürebilir bir noktaya getirdi” dedi.

Küresel ödeme hacminin 36 trilyon doları dijital platformlar ve pazaryerlerinden geliyor

Yatırım bankası JPMorgan tarafından derlenen veriler, küresel ödeme hacminin 36 trilyon dolarının, ödeme yöntemlerinin geleceğini şekillendiren dijital platformlardan geldiğine işaret etti. Bu payın ilerleyen yıllarda daha da artacağını söyleyen Bruce Afruz, “Tüketicilere aynı anda pek çok hizmet sunmayı başaran süper uygulamaları konuştuğumuz bu dönemde, e-ticaret devlerinin ve sosyal ağ platformlarının öncü olduğu yeni ekosistemler kuruluyor. Bu iş modelleri, kullanıcıların uygulamadan veya platformdan çıkmadan ödeme dahil tüm işlemlerini yapabilmesini hedefliyor. Teknoloji konusunda dışa bağımlılığını azaltmak isteyen şirketler, ödeme altyapılarını da içeride geliştirmek ve yönetmek istiyor. SoftRobotics olarak bu noktada devreye giriyor ve geliştirdiğimiz fintek çözümleriyle işletmelere yeni iş modelleri oluşturma ve bu doğrultuda ek gelir kaynakları yaratma ile mevcut müşteri deneyimini iyileştirme olanağı sunuyoruz” diye konuştu.

Lidio ile DeFacto, yeni iş ortaklıklarını duyurdu

Türkiye’nin En Büyük ve En Kapsayıcı Ödeme Platformu Lidio ile hazır giyim ve moda sektörünün lider markalarından DeFacto, yeni iş ortaklıklarını duyurdu.

Lidio’nun LidioPass, Fraud ve Payment Gateway ürünlerini kullanmaya başlayan DeFacto, bu ortaklıkla müşterilerine pürüzsüz bir ödeme deneyimi sunuyor.

2003 yılından bu yana Türkiye’de perakende sektörünün öncü markalarından biri olarak faaliyetlerine devam eden DeFacto, işletmelerin yerel ve küresel ihtiyaçlarına yönelik hizmetlerin yanı sıra temas edilen milyonlarca tüketiciye de çok kanallı ve özgür ödeme deneyimi sunan Lidio’nun LidioPass, Fraud ve Payment Gateway ürünlerini kullanmaya başladı.

Wamo 2022’de 500 milyon Euro’luk işleme aracılık etti

İngiltere ve Avrupa’da KOBİ’lere ve girişimlere finansal yönetim hizmeti sunan wamo, 2022 yılı verilerini açıkladı. Yeni hizmetiyle girişimcilerin 48 saat içerisinde şirket kurmasına ve şirket hesabı açmasına aracılık eden wamo, 2022’de toplam 500 milyon Euro değerinde 400 bin adet işleme aracılık etti.

İtalyanlar ilk sırada yer alıyor

wamo’nun 2022 verilerine göre İtalyan girişimciler şirket kurma ve şirket hesabı açmada ilk sırada yer alırken; İtalya’yı Türkiye, Fransa, Malta ve Birleşik Arap Emirlikleri takip etti. Sektörel kırılım incelendiğinde yazılım, bilgi teknolojileri danışmanlığı ve reklamcılık en çok şirket kurulan ve şirket hesabı açılan sektörler arasında yer alırken, festival ve medikal gibi farklı alanlarda da işlemler gerçekleşti.

Finans sektörünün dijitalleşme hızı artıyor

Finans sektörü son bir yılda dijitalleşme hızını artırdı. Sektörün dijitalleşme performansında yeni ürün ve hizmetlerin yanında çıkarılan yönetmelikler de etkili oldu. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen üç önemli gelişme özellikle sektörün dijitalleşmesine damga vurdu.

2022 finans sektörünün dijitalleşmesinde regülasyonlarla önemli adımların atıldığı bir yıl oldu. Özellikle Dijital Bankalar ve Servis Bankacılığı yönetmeliğiyle fintekler oyuna daha fazla dahil olurken Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) Açık Bankacılık hizmetlerini kullanıma açmasıyla da platformların iç içe geçtiği, finans sektöründeki tüm oyuncuların kendi aralarında etkileşime girdiği dinamik bir döneme giriş yapıldı. Paynet Genel Müdürü Onur Ertürk, 2023’ün de bu gelişmelerin sonuçlarını ve etkin uygulamalarını göreceğimiz bir yıl olacağını söylüyor. Ertürk, “Finans sektörünün her zamankinden daha hızlı dijitalleşeceğine tanıklık edeceğiz” dedi.

Visa, 2023’te KOBİ’lerin başarısını belirleyecek 5 trendi açıkladı

Visa, dünyada işletmelerin %90’ını ve istihdamın %50’sinden fazlasını oluşturan KOBİ’ler için, günümüzde başarının kodlarını oluşturan 5 trendi açıkladı.

Visa’nın açıkladığı, geleceğe daha güçlü hazırlanmak isteyen KOBİ’ler için küresel bazda gözlemlenen 5 yönelimi aşağıda bulabilirsiniz:

KOBİ’lerin rekabet gücü dijital uçurumun kapanmasına bağlı  

Güven ve güvenlik KOBİ’ler gündemlerinin en başında yer almalı 

Dijitalleşmeye 360 derece yaklaşımı 

Çeviklik belirsizlik ortamında kilit rol oynayacak

Küçük işletmeler nitelikli istihdam savaşında kalpleri kazanabilir  

Visa Güney Avrupa Üye İşyeri ve Kart Kabul Başkanı Celal Cündoğlu, Dijitalleşme 2023’te de dünyanın her yerinde KOBİ’lerin gündemindeki ana maddelerden biri olacak. Ödemeler dünyasında dijitalleşme demek, KOBİ’ler için hem daha hızlı hem de güvenli bir şekilde ödeme kabul etmek ve ödeme yapmak demek. Visa olarak önceliğimiz KOBİ’lere dijitalleşme yolculuklarının her adımında destek olmak. Bu amaçla ülkemizde de KOBİ’lerin ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş çalışmalar yürütüyoruz. Türkiye’de gerek Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve TÜRKONFED ortaklığında sürdürdüğümüz İşimi Yönetebiliyorum projemiz, gerekse TOBB ortaklığında hayata geçirdiğimiz Akıllı KOBİ platformu, KOBİ’lerin dijitalleşmesine verdiğimiz tam desteğin en güzel örnekleridir” dedi.

AKÖde İşletmelere AKÖde POS ile Hizmet Vermeye Başladı

Tosla ile dijital cüzdan ve yenilikçi finansal çözümler sunan Akbank iştiraklerinden AKÖde, DGpays ile birlikte hayata geçirdiği AKÖde sanal POS ve linkle ödeme hizmetlerini bireysel ve ticari kullanıcılarına sundu.

Bir Akbank iştiraki olan AKÖde, bireysel ve ticari müşterilerine özel ilk ürünü AKÖde POS’u hayata geçirdi. Finans ve teknoloji sektörünün inovasyon odaklı alt yapı sağlayıcısı DGpays ile yürütülen projede AKÖde POS müşterilerine anlaşmalı bankaların kredi kartlarına taksit yapabilen, yurt içi/dışı kartlardan ödeme alabilen Sanal POS ve Link ile Ödeme çözümleri sunulacak.

Axoft ve Trend Micro, Türkiye’deki ilk XDR ve MDR Aylık Ödeme Sistemini duyurdu!

Pandemiyle birlikte dijitalleşen çalışma hayatı, online alışverişteki yükseliş ve mobil cihazların kullanımındaki artış, siber güvenlik ihtiyacının daha da artmasına neden oldu ve geçtiğimiz iki yılda küresel çapta büyük işletmelere yönelik saldırılar %75 artarken küçük işletmelere yönelik veri ihlallerinin %152 arttığı görüldü. Çok uluslu şirketlerden küçük işletmelere kadar bir çok farklı segmentte siber güvenlik çözümleri sağlayan ve bu pazarın katma değerli distribütörü olan Axoft, 2021 yılında Türkiye ofisinin açmasından buyana, uç nokta güvenlik çözümleri, gelişmiş tehdit aktörlerine yönelik katma değerli güvenlik servisleri, son kullanıcı güvenlik farkındalığı eğitimleri, endüstriyel sistemlere yönelik güvenlik çözümleri, bulut uygulamaları güvenliği ve devsecops gibi alanlarda güvenlik çözümleri sağlıyor.

Acer, Türkiye pazarı için 2023 hedeflerini paylaştı

Acer, Türkiye pazarı için 2022 yılına dair değerlendirmelerini ve 2023 hedeflerini aktardığı toplantıda, ocak ayında tanıttığı yeni ürünleri de ilk defa Türkiye’de görücüye çıkardı.

Dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden Acer, pandeminin etkisini yitirmesi ve küresel çip tedarik sorunlarının baş göstermesi ile pazarda satışların düştüğü geçtiğimiz yıl sektördeki olumsuz havaya rağmen en son teknolojilere sahip yeni ürünleri kullanıcıları ile buluşturmaya devam etti. Bu olumlu tablonun yansımaları globalde olduğu gibi Türkiye’de de rakamlarla kendini gösterdi.

FinTech alanında haftanın gündemi 120

16-22 Ocak tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Başa dön tuşu