İnsanlar Diğer Gezegenleri Kirletti mi?

NASA, öbür gezegenleri 60 yıldan daha fazla bir müddettir araştırıyor ve bu araştırmaların başlangıcından beri uzay ajansı, öbür gezegenleri kirletmemek için çok sıkı kurallar takip ediyor. Fakat NASA’da çalışan bir araştırmacı, uzay ajansının Mars üzere öbür gezegenlerdeki ömür arayışının, onları araştıran araçlar tarafından engellenebileceğini söylüyor.

NASA Jet İtim Laboratuvarı’ndaki (JPL) araştırmacılardan biri olan Profesör Mark Schneegurt, uzay ajansının öbür gezegenleri kirletmemek için aldığı kıymetleri açıkladı. Express.co.uk isimli siteye, “NASA, uzay araçlarındaki ve onların modüllerindeki biyolojik yükü nasıl azaltacağını daima düşünüyor” dedi.

Profesör Schneegurt’a nazaran NASA, ekseriyetle uzay araçlarını yüksek ısılara koyarak ya da farklı kimyasallar kullanarak araçlardaki mikroskobik ömrü öldürmeye çalışıyor. NASA, uzay aracının montajının yapıldığı odaları temizliyor ve odalardaki havayı daima filtreliyor. Ayrıyeten odalara giren şahısların, bedenlerindeki bakterilerin uzay aracına geçmesini önlemek için özel bir kıyafet giymesi gerekiyor.

Ancak ne kadar test yapılsa ve tedbir alınmaya çalışılsa da kimi bakterilerin uzay aracı üzerinde kalması kaçınılmaz. Profesör Schneegurt, “yüksek paklık masrafları ve vazife başarısı ortasındaki istikrarın sağlanması gerektiğini söyledi ve ekledi: “NASA’nın çalışmaları, hayatın limitlerinin ne olduğunu görmemize yardımcı oluyor.”

Profesör, “Hayatın limitlerini belirleyerek NASA, uzay aracı yollanan gezegenlerin ne büyüklüklerde tehditlerle karşı karşıya olduğunu hesaplamaya çalışıyor” dedi.

Dış uzayın, mutlaka hayatı desteklemeyen koşulları göz önünde bulundurulduğu vakit, insanların öbür gezegenleri nasıl keşfedeceği merak uyandıran bir husus. Fakat NASA insanların tekrar de öbür gezegenleri kirletebileceğini söylüyor. Bunu şu halde açıklıyor:

“Uzay, hayvanların yahut diğer ömür formlarının yaşayamadığı bir yer olsa da durum birtakım bakteriler ve öteki mikroskobik ömür formları için bu türlü değil. Bu bakteriler, epey sıkıntı kurallardaki ortamlarda hayatta kalabiliyor. Bu ömür formlarına, bu türlü uç koşullardaki yerlerde hayatta kalabildikleri için ‘extremophiles’ ismi veriliyor ve hatta birtakım ‘extremophiles’ cinslerinin en optimal formda gelişmesi için bu uç kurallara muhtaçlık var. Şayet araçlarımızı sterilize etmek istiyorsak onları ekseriyetle fırınlarda ısıtıyoruz. Bu fırınlardaki sıcaklıklar epey yüksek. Dünya’da bu sıcaklıklarda yaşayan hatta gelişmeye devam eden organizmalar mevcut. Lakin onlara epeyce az rastlanılıyor.”

NASA için öbür gezegenleri kirletmek, gitgide büyüyen bir sorun. Profesör Schneegurt da birebir fikirde. Proföser Scheegurt, Exprss.co.uk’e “İnsanlar bize, ‘Mars’ta ömür var mı’ diye sorduklarında onlara ‘Evet’ diyoruz. Mars’ta katiyen hayat var zira hayatı Dünya’dan biz getirdik” diyor.

Profesör, “Mars’a, mikroskobik hayat getirdiğimiz katiyen gerçek lakin soru şu: ‘Bu organizmalar neredeler?’ Onlar bizim yaşanabilir bulduğumuz alanlara yakınlar mı? Mars’ta yaşanabilir bulduğumuz birtakım bölgeler var, bu bölgelerde su bulunabileceğini düşünüyoruz. Bu nedenle uzay araçlarını, bu çeşit bölgelerden uzak tutmaya çalışıyoruz” biçiminde bir açıklama yaptı.

Profesör, Mars’a insan yollandığı vakit her şeyin değişeceğine inandığını söyledi. Bunu şu biçimde açıkladı: “İnsanlar, mikro organizma üreten birer fabrikalara benziyor. Bedenimiz her an birçok biyolojik gereç döküyor ve yalnızca insan bedeninde yaşayabilen birçok bakteri çeşidi var. Mars’a beşerler geldikten sonra, gezegenin eski saflığı bozulacak ve orada hayat aramak çok daha güç hale gelecek. Fakat şu an, Mars’ın bu saf halini muhafazaya dikkat ediyoruz zira Mars’ın bilimsel bedelini biliyoruz ve bunu kaybetmek istemiyoruz.”

Başa dön tuşu