FinTech alanında haftanın gündemi 119 – Egitimline

FinTech alanında haftanın gündemi 119 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 119

9-15 Ocak tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

PayTR, 2022’de en iyi işveren seçildi

PayTR, iş yeri kültürü ve çalışan memnuniyeti konusunda global ölçekte hizmet veren Great Place to Work Enstitüsü’nün yürüttüğü programa katılarak, 130 çalışanın cevapladığı anketten olumlu sonuç aldı ve “Çalışmak için Harika İşyeri” sertifikasını almayı başardı.

2021 yılında 81 çalışanıyla bu sertifikayı alan PayTR, bu yıl 130 çalışanıyla çok daha yüksek bir skorla sertifikasını almayı hak etti. PayTR’ın İzmir, İstanbul, Tekirdağ, Manisa, Ankara, Kocaeli, Afyon, Adana, Samsun, Kayseri ve Bursa’da yüzde 42’si kadın, yüzde 58’i erkek olmak üzere toplam 130 çalışanı bulunuyor. Yönetici kadın yüzdesi 33 olan PayTR’da çalışan yaş ortalaması ise 31,8.

81 çalışanıyla 2021 yılını rekor büyümeyle 6,5 milyar TL hacimle kapatan PayTR, 2022 yılında ise çalışan kadrosunu yüzde 60 büyüterek 130 kişiye, cirosunu ise yüzde 115 artırarak 14 milyar TL’ye çıkardı.

Hepsipay, 10 Milyon Kullanıcıya Ulaştığını Duyurdu!

Hepsiburada’nın hızlı, güvenli ve kolay ödeme yapma imkânı sağlayan ”alışveriş arkadaşı” Hepsipay, 10 milyon kullanıcıya erişti.

Uygulamaya konduğu Ocak ayından bu yana “Hemen Al Sonra Öde” uygulamasından 150 bin müşteri faydalandı. Gelişmiş müşteri doğrulama ve e-cüzdan yetenekleriyle alışveriş deneyimini zenginleştiren Hepsipay, 10 milyon kullanıcıyı aşarken Hepsipay kullanıcıları, mevcut kredi veya banka kartlarından para transferi yapabilme olanağına ek olarak, kart kullanmaya gerek kalmadan banka hesaplarından da e-cüzdanlarına havale yapabiliyor.

Papara dünyada bir ilk olan yeni ürünü Voice Card’ı duyurdu!

Papara; Mastercard, Thales ve BlindLook iş birliği ile geliştirdiği ve dünyada bir ilk olan yeni ürünü Voice Card’ı duyurdu.

Papara, Papara CEO’su Emre Kenci, Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Avşar Gürdal, Thales Türkiye ve Azerbaycan Ülke Direktörü Ali Yıldız ve BlindLook Kurucu Ortağı Sadriye Görece’nin katılımıyla gerçekleşen lansmanda dünyada bir ilk olan yeni ürünü Voice Card’ı duyurdu. 

Papara’nın “Papara sesi duydu” diyerek geliştirdiği Voice Card görme engelli bireylerin finansal işlemlerini hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmelerini amaçlıyor. Papara’nın Mastercard ve global dijital güvenlik teknoloji markası Thales ile iş birliği yaparak hayata geçirdiği Voice Card’ın kullanıcı tasarımı için ise BlindLook ile partnerlik yapıldığı belirtiliyor. Voice Card, sahip olduğu teknolojisiyle dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor.

Görme engelli kullanıcılar Voice Card ile işlem tutarını duyabiliyor!

Kullanıcılar Voice Card POS cihazına takıldığında işlem tutarını cep telefonundan duyabiliyor. Kart şifresi girildikten sonra ödeme gerçekleşiyor. Böylece kullanıcılar, ödedikleri tutarı bilerek güvenli bir şekilde işlemini tamamlıyor. Voice Card’ın görme engelli bireyler ile birlikte POS cihazıyla ödeme yapmakta zorluk çeken tüm kullanıcılar için kolaylık sağlayacağı ifade ediliyor. 

Paratika, 2022 yılının en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri arasında yer aldı!

Türkiye’nin en önemli teknoloji ödül programlarından biri olan Deloitte Teknoloji Fast 50 listesine 2022 yılında giren şirketler arasında, Türkiye’de online ödeme sistemleri ekosisteminin kurucularından Payten Türkiye’nin ödeme kuruluşu Paratika da sergilediği çarpıcı büyüme performansı ile yer aldı.

Deloitte Teknoloji Fast 50 listesi, kurumların son 3 yıl içindeki gelir bazlı büyümelerine bakılarak yapılan değerlendirme sonucunda hazırlanıyor ve listede en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerine yer veriliyor. Türkiye’de online ödeme sistemleri ekosisteminin kurucularından Payten Türkiye’nin ödeme kuruluşu Paratika da Türkiye’deki en önemli teknoloji ödül programlarından biri olarak kabul gören bu listeye girerek Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilk 50 teknoloji şirketi arasında yerini aldı.

Workcube ve N Kolay, Ödeme Sistemleri Konusunda İş Birliği Gerçekleştirdi

N Kolay ile Workcube’ün gerçekleştirdiği iş birliği sayesinde, Workcube kullanan işletmeler tüm kredi kartı ile tahsilat işlemlerinde PayNkolay POS altyapısını kullanabilecek.

Yapılan iş birliği kapsamında Workcube Türkiye Dağıtıcısı Katalizör A.Ş. yöneticisi Özlem Turhan, Olgar Ataseven ve PayNKolay Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Haktan Omaçer bir araya gelerek iş birliği protokolünü imza atarak işletmeler için önemli haberi duyurdular.

Workcube’ün içinde tüm entegrasyonları yapılmış halde gelen PayNkolay ödeme altyapısı standart tahsilatların yanı sıra Workcube Protein ile tasarlanan B2B sitelerde ve E-ticaret sitelerinde sürükle bırak ile dizayn edilen ödeme ekranları üzerinden kredi kartı tahsilatı yapmaya da imkan tanıyor.

Octet Türkiye’nin 2022 rakamlarına göre geçtiğimiz yıl vade, altı ayın üzerine çıktı.

Tek çekim ve 2-3 taksitte yüzde 32 azalış olurken, bu azalış ağırlıklı olarak 5 ve 6 takside kaydı.  

Octet Türkiye, 2022 yılı Türkiye ödeme verilerini açıkladı. Octet Türkiye Genel Müdürü Derya Ekemen Fidan, “Birlikte çalıştığımız firmalar ve hedef sektörlerimizde ortalama vadeler 2022 yılında 2021 yılına göre yüzde 28 arttı ve buna bağlı olarak özellikle 6 ve üzeri taksitli işlemlerde artış oranı yüzde 23 olarak gerçekleşti. Tek çekime ek olarak 2 ve 3 taksitli işlemlerde ortalama yüzde 32’ye denk gelen azalış bulunurken, bu azalış ağırlıklı olarak 5 ve 6 takside kaydı. 2021 yılında yüzde 35 seviyelerinde seyreden 6 taksit üzeri işlem payı, 2022 yılında yüzde 45 seviyesine çıktı.  12 taksit yani 180-190 gün vade ile çalışan firma oranı ise 2021’deki yüzde 1.70’lik orandan yüzde 6.50’lik bir seviyeye ulaştı” dedi.

KOBIL, 2022 yıl sonu itibarıyla 5 binden fazla şirket ve 100 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı!

KOBIL, uzun yıllara dayanan teknoloji, ödeme ve kimlik güvenliği alanındaki bilgi birikiminin bir sonucu olan KOBIL Güvenli SuperApp platform teknolojisinin de etkisiyle 2022 yılında tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyümesini sürdürdü.

KOBIL’in kurulduğu günden bu yana odağına veri güvenliğini aldığını söyleyen KOBIL Kurucusu ve CEO’su İsmet Koyun, “Başta finans ve kamu kurumları olmak üzere tüm dünyada 100 milyonun üzerinde kullanıcının sunduğumuz teknolojik alt yapı ve hizmetlerle dijital bankacılık, online ödeme ve dijital kimlik doğrulama gibi pek çok konuda güvenliğini sağlar hale geldik. Bu sayının çok önemli bir kısmının kamu kurumları, bankacılık, ödeme ve sigorta şirketleri olduğu düşünülürse güvenlik anlamında dünyanın ekonomisine yön veren sektörlerdeki faaliyet gösteren önemli şirketlere hizmet sunuyoruz. 2023 yılında da KOBIL olarak dünya devi şirketler arasında yerimizi güçlendirmeye devam edeceğiz” dedi.

Figopara, yıl boyunca 9.8 milyar TL’lik finansmana aracılık ettiğini duyurdu!

2022 yılını bir önceki yıla göre 2,5 kat büyümeyle kapatan şirket, yıl boyunca 9 binin üzerinde işletmenin ihtiyacı olan 9.8 milyar TL’lik finansmana aracılık ettiğini duyurdu.

Şirketin, iki hizmeti olan Tedarikçi Finansmanı ve Figo Kolay Finansman ürünlerinin işlem hacmi 2021 yılına göre 3 kat büyürken, Figopara, 2022 yılında Tedarikçi Finansmanı tarafında çalıştığı büyük şirketlerin sayısını da 3 kat artırmayı başardı. Öte yandan Figopara verilerine göre, 2022 yılında en çok finansman ihtiyacı olan sektörler sırasıyla toptan-perakende ticaret, inşaat ve imalat oldu.

PayPorter Kapital Bank ile iş birliği yaptı

PayPorter, iş ortakları arasına Azerbaycan’ının önde gelen bankalarından Kapital Bank ’ı da ekleyerek hizmet ağını genişletmeye devam ediyor.

Müşterilerine yurt içi ve yurt dışı para transferi, fatura ödeme gibi ödeme işlemlerini hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirme fırsatı sunan PayPorterKapital Bank ile gerçekleştirdiği iş birliğiyle birlikte Azerbaycan’daki Kapital Bank “birbank” cüzdanlarına 100.000TL’ye kadar sadece 15 TL ücretle ile para gönderim imkanı sağlıyor.

Parolapara’da Genel Müdürlük görevine Fatih Çelik getirildi

“Finansal özgürlüğün parolası” sloganıyla yola çıkan, ödeme ve elektronik para kuruluşu Parolapara’da yeni bir dönem başladı.

Polapara’da Genel Müdürlük görevine gelen Fatih Çelik; bankacılık kariyerini takiben, Bağımsız Denetim ve Danışmanlık, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Denetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) İştirakler ve İktisadi İşletmeler Müdürlüğü, Global Ödeme Hizmetleri A.Ş. Genel Müdür Yardımcılığı, Sipay Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş.’de ise Genel Müdürlüğü görevlerini üstlenmişti.

Paribu partnerliğinde gerçekleşen “Seçici İletken” sergisi başladı

Kültür sanat alanında sürdürülebilir iş birlikleri kuran Paribu, şimdi de sanatın geleceğine yön veren kurumlardan Contemporary Istanbul Vakfı’nın Seçici İletken sergisinin “sergi partneri” oldu. 

Sinan Eren Erk küratörlüğünde, Arda Yalkın yaratıcı direktörlüğünde gerçekleştirilen Seçici İletken sergisi 12 Ocak’ta Cocoon’da ziyarete açıldı. 12 Mart tarihine kadar Fişekhane’deki Cocoon ve Hamam’da sanatseverlerin ücretsiz ziyaret edilebileceği sergi, ifade biçimlerinin organik ve dijital formları arasında yeni bağlar kurarak yeni medya sanatı alanında çalışan sanatçıların son dönem eserlerini bir araya getirme özelliğini taşıyor.

IQ Money’de yeni Genel Müdür Dr. Hasan Alpago oldu!

2019 yılından beri IQ Money AŞ’nin yapılandırılması ve geliştirilmesi sürecinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak aktif görev yapan Dr. Hasan Alpago, şirketin genel müdürü olarak atandı.

Yerli Yatırımcıların Pay Senedi Varlıkları Bir Yılda Yüzde 250 Arttı

TSPB tarafından hazırlanan 2022 yılı finansal piyasa özet verilerine göre, yerli yatırımcıların finansal varlıkları bir önceki yıla kıyasla yüzde 86 artarak 2022 yılı sonu itibariyle 14.4 trilyon lirayı aştı.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB); Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) kaynaklarından derleyerek hazırladığı 2022 yılı “Finansal Piyasa Özet Verileri”ni açıkladı. TSPB tarafından açıklanan verilere göre, yerli ve yabancı yatırımcıların toplam finansal varlıkları 2022 yılında bir önceki yıla kıyasla, yüzde 86,7 oranında artarak 15 trilyon 755.3 milyar liraya çıktı. Söz konusu finansal varlıkların 14 trilyon 428 milyar lirası, yerli yatırımcılara ait olup, bir önceki yıla göre varlıklarının yüzde 86 arttığı gözlemlendi. TSPB verileri, yerli yatırımcıların finansal varlıklarının 2022 yılında büyümesinde en fazla katkının, pay senedi ve TL mevduat varlıklardaki artıştan geldiğini ortaya koydu.

Odeabank tamamen dijital Bank’O Diji K@rt’ı kullanıma sundu!

Odeabank, müşteri odaklı en etkin hizmeti veren fijital banka olma vizyonu kapsamında, internet üzerinden daha güvenli ödeme yapma olanağı sağlayan yeni dijital kartını Bank’O Diji K@rt’ı müşterilerinin kullanımına sundu.

Tamamen dijital olan Bank’O Diji K@rt ile daha güvenli ve daha pratik ödeme imkanına kavuşacak olan Odeabank müşterilerinin dijital kartını fiziki olarak yanında taşıma gibi bir zorunluluğu olmayacak. Odeabank hayata geçirdiği Bank’O Diji K@rt ile tamamen dijital platformlar üzerinden kullanıcılarına hizmet sağlayacak.

HPE Türkiye Genel Müdürü Güngör Kaymak’a yeni görev

HPE Türkiye, Kazakistan ve Kırgızistan Genel Müdürlüğü görevini yürüten Güngör Kaymak’ın sorumluluk alanı genişledi. 

Bilgi teknolojileri alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden Hewlett Packard Enterprise (HPE) Türkiye’nin Genel Müdürü Güngör Kaymak’ın görev alanı genişledi. Buna göre Kaymak’ın sorumluluk alanına 1 Şubat 2023 tarihinden itibaren Doğu-Güney Avrupa, Hazar ve Orta Asya Bölgesi katıldı. Güngör Kaymak yeni görevinde, Türkiye, Kazakistan ve Kırgızistan’ın yanı sıra bu ülkelerde de HPE’nin global stratejileri doğrultusunda satış ve hizmet faaliyetlerinin yürütülmesinden sorumlu olacak.

Kripto Dünyası için 2022 yılı nasıl geçti?

2022 yılı kripto varlıklar için zorlu bir yıl oldu. Artan güvenlik ihlalleri ve 3. taraf hataları, dijital mülkiyet güvenliğine olan ihtiyacı artırdı. Ledger’ın CEO’su Pascal Gauthier, 2022 yılında Web 3.0 ve kripto dünyasında yaşanan gelişmeleri paylaştı. 

Kripto varlıklar için zorlu bir yıl olan 2022’de rekor sayıda hack yaşandı ve önde gelen merkezi kuruluşlar kötü yönetim sebebiyle çöktü. Kritik dijital varlık güvenliğinde dünya lideri olan Ledger’ın CEO’su Pascal Gauthier, geçtiğimiz yıl boyunca sektörde yaşanan problemleri sıralayarak, bu gelişmelerin dijital güvenlik ve mülkiyet için yeni bir çağın temellerini atmaya yol açtığını ifade etti.

KPMG, kripto para borsası FTX’in çöküşünü mercek altına aldı

KPMG, ABD’nin son yıllardaki en yüksek profilli dolandırıcılık olayı olarak görülen kripto para borsası FTX’i iflasa götüren süreci inceledi.

“Kripto sektöründeki hissedarlar için dersler ve çıkarımlar” ana mesajı ile yayımlanan araştırmada, FTX’i çöküşe götüren temel nedenler sekiz başlık altında sıralandı.

2019 yılında kurulan kripto para borsası FTX, aradan sadece iki yıl geçmesine karşın 2021 yılına gelindiğinde token’leri hızlı bir şekilde listelemesi, kullanıcı arayüzü ve yüksek likiditesi (alış ve satış fiyatları arasında düşük makaslar) nedeniyle profesyonel yatırımcılar için en büyük ve en popüler borsalardan biri haline gelmişti. Ancak FTX, geçen yıl likidite sıkıntısı yaşamaya başlamış ve kasım ayında ABD’de iflas sürecine girmişti. Olay sonrası görevinden istifa eden şirketin CEO’su Sam Bankman-Fried kendisine yöneltilen dolandırıcılık iddiaları nedeniyle geçtiğimiz günlerde ABD’de hakim karşısına çıkarken KPMG’den FTX borsasının çöküşünü konu alan çarpıcı bir araştırma geldi.

“Kripto sektöründeki hissedarlar için dersler ve çıkarımlar” ana mesajı ile yayımlanan ve FTX’in kuruluş, yükseliş ve düşüş dönemlerini detaylı bir şekilde mercek altına alan “FTX’in Çöküşü” araştırması bir zamanların en popüler kripto borsalarından olan FTX’i iflasa götüren nedenleri de sıraladı. Araştırmada FTX’i çöküşe götüren temel nedenler şirket ve müşteri fonlarının karıştırılması, çıkar çatışmaları, token’lerin teminat olarak kullanılması, token miktarı ve değerlemesi, kurumsal yönetim yetersizliği, kayıt eksikliği, üçüncü taraf yatırımcıların sınırlı denetimi ve risk yönetimi politikalarının eksikliği olarak sıralandı:

  • Şirket ve müşteri fonlarının karıştırılması: FTX’in kardeş şirketi Alameda Research’e milyarlarca dolarlık müşteri fonunu borç olarak verdiği ortaya çıktı. Müşteri fonlarını başkalarına vermek ve izin alınmadan bu fonlar ile işlem yapmak ABD menkul kıymetler yasasına göre yasa dışı olduğu gibi FTX’in kendi hizmet şartlarını da ihlal ediyor.
  • Çıkar çatışmaları: Kripto para birimi Terra (Luna) ve stable coin UST’nin 2021 yılının mayıs ayında çöküşü, FTX’in arka planda likidasyon kaynağı olmasından ötürü Alameda’nın girmiş olduğu işlemlerde kayıplar yaşamasının nedeni oldu.
  • Token’lerin teminat olarak kullanılması: FTX’in kendi FTT token’i Alameda tarafından kaldıraçlı işlemlerde teminat olarak kullanıldı. Bu nedenle FTT’nin değeri FTX’in varlığını sürdürmesine bağlıydı. FTT’nin fiyatı 22 doların altına düştüğünde Alameda’nın borçlarını geri ödeyemediği için kredileri de likide edildi.
  • Token miktarı ve değerlemesi: Bilanço açıklamaları FTX’in özel şirketlere yatırım yapmanın yanı sıra elinde yüksek miktarda varlık (5,4 milyar dolar) bulundurduğunu gösteriyordu. Ancak bu varlıklar düşük miktarda işlem gören ve piyasa değeri seyreltilmiş (FVD) token’lerden oluşuyordu. Bunlar içerisinde likidasyon senaryolarındaki makul değerleri iddia edilen değerlerinin oldukça atlında olan FTT ve Serum da bulunuyordu.
  • Kurumsal yönetim yetersizliği: FTX’in yönetim kurulunda üçüncü tarafları temsil eden hiçbir üye yoktu. Kontrol; deneyimsiz, bilgisiz ve potansiyel olarak riskli bireylerden oluşan çok küçük bir gruptaydı.
  • Kayıt eksikliği: Finansal raporlama sistemleri ve kurumsal kontroller için yetersiz altyapı, güvenilir finansal bilgilere ulaşılamamasına neden oluyordu. Ödemeler, işe alınan çalışanlar ve satın alınan varlıklara ilişkin kayıtlar eksikti. FTX’in işlevsel bir muhasebe birimi veya CFO’su yoktu.
  • Üçüncü taraf yatırımcıların sınırlı denetimi: Kurumsal kontrollerin ve mali bilgilerin eksikliğine ilişkin son açıklamalar göz önüne alındığında, önde gelen yatırımcıların FTX’teki hisseleri, kısıtlı bir araştırma sonucunda satın aldıkları görülüyor. Nitekim tanınmış özel sermaye, risk sermayesi, emeklilik ve devlet varlık fonları bu yatırımları iptal ettiklerini kamuoyuna açıkladı.
  • Risk yönetimi politikalarının eksikliği: FTX ve Alameda sağlam aktif-pasif ve likidite risk yönetimi politikalarından yoksundu. Müşteri mevduatlarının likit olmayan yatırımlara yatırılması ve bu yatırımların teminat olarak kullanılması yüksek borçlanma ile sonuçlandı.

“Şirketleri ve yatırımcıları risklere karşı koruma altına alıyoruz”
Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan KPMG Türkiye Fintech ve Dijital Finans Lideri Sinem Cantürk, kripto para borsalarının çoğunun merkezi finans yaklaşımı ile faaliyet gösteren borsalar olduğuna dikkat çekerek bu şirketlerin adil piyasa fiyatlandırmalarına, mevzuat uyumluluklarına, tüketicileri korumaya dikkat etmeleri gerektiğinin altını çizdi. KPMG’nin merkezi finans hizmetleri kapsamında kurumlara çözüm ve hizmetleri ile yardımcı olduğunu söyleyen Sinem Cantürk, “KPMG olarak kripto piyasasına hakim uzmanlarımızdan oluşan ekiplerimiz ile müşteri varlıklarının saklanması ve ayrılması, piyasa manipülasyonunun önlenmesi ve token durum tespiti gibi temel yasal gerekliliklere uyum konusunda danışmanlık veriyoruz. Kurumsal yönetim açısından dolandırıcılığı azaltma ve müşteri fonlarının kötüye kullanımını önlemeye yönelik kontroller de dâhil olmak üzere potansiyel çıkar çatışmalarına yönelik iş faaliyetlerini gözden geçiriyoruz. Ayrıca operasyon, finans, risk yönetimi, hukuk gibi alanlarda uygulanacak politika ve prosedürleri tasarlıyor; beklenmedik durum, kurtarma ve çözüm planları hazırlıyoruz. Likidite, faiz, piyasa ve kredi risklerine ilişin modellemeler yaparken yatırım öncesi ve sonrası finansal, teknoloji, mevzuata uygunluk, risk yönetimi, vergi, İK ve benzerlerini kapsayan Entegre Durum Tespiti (Due Diligence) hizmetleri sunuyoruz. Tüm bunların yanı sıra teknolojiyi ve dijitalleşmeyi merkezimize yerleştiren bir danışmanlık şirketi olarak siber güvenlik alanında da yaygın güvenlik tehditlerine karşı güvenlik açığı değerlendirmesi, sızma testi ve kaynak kodu incelemesini kapsayan teknik güvenlik değerlendirmelerini yapıyoruz. Bunlar gibi daha birçok alanda sunduğumuz çözüm ve hizmetlerimiz sayesinde danışmanlık yaptığımız şirketleri ve yatırımcıları risklere karşı koruma altına alıyor, adeta bir kalkan görevi görüyoruz.” dedi.

Faruk Kocabaş MediaMarkt Türkiye CEO’su Oldu

Mediamarkt Türkiye’de CEO’luk görevine Faruk Kocabaş getirildi. Faruk Kocabaş 1 Şubat itibariyle CEO’luk görevini Yenal Gökyıldırım’dan devralacak. 

MediaMarkt Türkiye ailesine 2016 yılında Satınalmadan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi (CPO) olarak katılan ve sonrasında görevine Ticaretten Sorumlu İcra Kurulu Üyesi (CCO) olarak devam eden Faruk Kocabaş, markanın pazar liderliği yolculuğunda büyük katkılarda bulundu. Faruk Kocabaş, MediaMarkt Türkiye’de strateji, kategori yönetimi, satın alma, fiyatlandırma, satış sonrası operasyonlar, lojistik, talep planlaması ve ticari pazarlamadan sorumlu olarak görev yapmaktaydı.

Uluslararası şirketlerdeki uzun kariyeri boyunca her zaman başarılı işlere imza atan ve Türkiye’de Türk Philips Ticaret A.Ş. ve TP Vision Elektronik Ticaret A.Ş.’de, Hollanda’da Philips Consumer Lifestyle BV ve MMD Monitors & Displays Nederland BV’de üst düzey görevler üstlenen Faruk Kocabaş, Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu, evli ve bir çocuk babasıdır. Faruk Kocabaş ayrıca Zincir Mağazalar Derneği’nin Yönetim Kurulu Üyesidir.

Momento 2022 yılında 6,5 kat büyüdü!

Momento, büyümede hız kesmiyor.

2022 yılını 6,5 kat büyümeyle kapatan şirket, söz konusu dönemde üye iş yeri sayısını yüzde 50 artırdı. Kısa bir süre önce finans ve teknoloji dünyasının Oscar’ı olarak gösterilen PSM Awards’te ‘Yenilikçi Müşteri Etkileşimi ve Deneyimi’ alanında ‘altın’ ödülün sahibi olan Dijital Erzak’a geçen yıl talep 3,2 kat arttı. Momento’nun çözümlerini en çok tercih eden sektörler ise sırasıyla üretim, finans ve otomotiv oldu.

BV Portföy oyun ve teknoloji değişken fonu kuruldu!

BV Portföy Oyun ve Teknoloji Değişken Fonu SPK’dan kuruluş iznini aldı.

Girişim sermayesi yatırım fonları ile halka açık teknoloji şirketlerinin hisse senetlerine yatırım yapan fonlar kurmak ve yönetmek için yola çıkan BV Portföy Yönetimi A.Ş. yatırımcılarının risk ve getiri beklentilerini dengeleyen stratejik yatırım politikası yaklaşımı ile, yurt içinde ve yurt dışında teknoloji alanında faaliyet gösteren yenilikçi ve yükselen trenddeki şirketlerin hisselerinden oluşan fon seçenekleri sunmayı hedefliyor.

FinTech alanında haftanın gündemi 118

2-8 Ocak tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Başa dön tuşu