Facebook ve Spotify CEO’ları Apple’ı eleştirdi

Facebook ve Spotify CEO’ları DealBook Summit’te yaptıkları açıklamalar ile Apple’ı eleştirdi. İşte konuyla ilgili detaylar.

DealBook Summit’e Apple’a yönelik eleştiriler damga vurdu. Meta CEO’su Mark Zuckerberg, App Store’daki uygulamaları yalnızca Apple’ın sınırlamaya çalıştığını ve App Store’un bir çıkar çatışması olduğunu söyledi. Zuckerberg, özellikle Facebook uygulamasında yapılabilecek çeşitli satın alma işlemleriyle ilgili olarak, App Store kuralları konusunda Apple ile birkaç kez çatıştı. Apple, Facebook’un ödemek istemediği uygulama içi işlemlerden yüzde 30’luk bir kesinti istiyor.

iOS için Facebook indir

Android için Facebook indir

Bir eleştiri de Spotify CEO’sundan

Eleştiri yapan bir diğer isim ise Spotify CEO’su Daniel Ek oldu. Twitter’da Apple’ın geliştiricilere kontrol yanılsaması verdiğini, App Store’un internetin geleceği için bir tehdit olduğunu ve tüketicilerin tercih yapmasını engellediğini iddia etti. Son zamanlarda Spotify’ın yeni sesli kitap özelliği konusunda iki şirket karşı karşıya gelmişti. Apple, Spotify’ın sesli kitap güncellemesini birkaç kez reddetti ve Spotify’ın kullanıcıları uygulama içi e-posta yönlendirmesiyle sesli kitap satın almasına izin vermedi.

Ek ve Zuckerberg, uzun süredir alternatif uygulama mağazalarını desteklemeye teşvik ediyor. ABD’de birden fazla yasa tasarısı getirildi ve bunlar kabul edilirse, Apple’ın önemli “App Store” değişiklikleri yapması zorunlu olacak.

Android için Spotify indir

iOS için Spotify indir

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu