Erkek Örümcekler, Aşk İçin Hayatlarını Tehlikeye Atıyor

Cincinnati Üniversitesi’nde biyolog George Uetz, Alma Koleji’nden meslektaşı Dave Clark ve Minnesote Üniversitesi araştırmacısı Tricia Rubi ile birlikte mavi alakargaları kullanarak kurt örümceklerinin ölçüsüz kur danslarının, onları kuşlar ve başka yırtıcılar için kolay gaye hâline getirdiğini kanıtladı.

Behavioural Processes mecmuasında yayınlanan araştırma için Rubi, elindeki mavi alakarga kolonisini ekranda görülen kurt örümceklerini gagalamaları için eğitti. Mavi alakargalara yerdeki düz bir ekranda gösterilen erkek kurt örümceklerinin kur yaparken, yürürken ve sabit dururken çekilen fotoğraflarını ise Dave Clark sağladı.

Kargalar, görüntüdeki örümcekler hareketsizken onları bulmakta zorlandı. Hareket halindeyken bulmaları biraz daha kolaylaştı ve erkek örümcekler kur hareketlerini yaparken neredeyse hiç zorlanmadan yakalayabildiler.

Uetz, durumla ilgili olarak “Kur yapma yolları yüzünden kendilerini riske atıyorlar” dedi. Uetz’in laboratuvarı da bu araştırmayı tamamlayan 'çoklu model iletişim' isminde bir araştırma gerçekleştirdi. Uetz, dişi örümceklerin karınlarını yere sürttüklerinde iplerinin gerisinde feromon dizisi bıraktıklarını gözlemlediklerini söyledi.

Erkek örümcekler, görsel erime girdiklerinde yaprakların üstünde zıplamaya ve bacaklarını takırdatmaya başlıyor. Bunu yapmalarının sebebi ise titreşim oluşturarak potansiyel partnerlerinin bacaklarına olan arayı ölçmek. Erkek örümcekler, ayrıca dişileri cezbetmek için ön bacaklarını belirli bir nizamda de hareket ettiriyorlar.

Bu çeşidin erkeklerinin tüylü ön bacakları ve gösterişli dansları; dişiye, kendilerinin sağlıklı ve formda olduklarını göstermelerinin bir yolu. Uetz, bu durumla ilgili olarak “Gösterişli kurları ve güçlü bacak tüylerini gösteren erkekler, aslında bağışıklık yeteneklerini ve genel sıhhatlerini sergiliyor. Oğulları da bu özelliklere sahip olacak” dedi.

Ayrıca örümcekler, içgüdüsel olarak yırtıcı kuşlardan da korkuyor. Uetz, Clark ve Anne Lohrey tarafından geçmişte gerçekleştirilen bir araştırmada kurt örümceklerinin; mavi alakargaların, kardinal kuşlarının ya da öbür böcek yiyen kuşların sesini duyduğunda hareketsiz kaldıklarını fakat tohum yiyen kuşların seslerini duyduklarında bunu umursamadıklarını keşfetmişlerdi.

Erkek örümcekler tarafından sergilenen bu davranışın doğal seçilimle pek uyuşmadığı, en hırslı dans eden erkeklerin yakalanma ihtimalinin fazla olmasına karşın neden kuşaklar boyunca bu davranışın devam ettiği meseleye karşılık veren Rubi, bu durumu şöyle açıkladı: “Doğal seçilim bir hayatta kalma seçilimi. Avcıların gözüne daha az çarpan örümcekler tarafından faydalanılıyor lakin cinsel seçilim, dişiler tarafından yönetim ediliyor ve onlar da en göze çarpan imajları tercih ediyor.”

Tüm bunlar demek oluyor ki erkek kurt örümcekleri için aşkın, kaygıdan evvel geldiği su götürmez bir gerçek. Bu koca yürekli örümcekler için son derece uygun bir şarkıyı aşağıya bırakıyoruz. 

Başa dön tuşu