Elon Musk: SpaceX’in Yeni Roketinde 41 Raptor Motoru Olacak

SpaceX'in Starship prototipinin birinci uçuşunu bu haftadan sonra yapacağı biliniyordu lakin daha prototip bile birinci uçuşunu yapamadan Elon Musk, “Starship Super Heavy” diye nitelendirdiği yeni roketi Twitter aracılığı ile duyurdu.

Elon Musk, Starship Muhteşem Heavy roketinde 41 Raptor roketi bulunacağını belirtiyor. SpaceX'in CEO'su, ayrıca bu çapta bir Starship Üstün Heavy modelinin katiyen şimdiye kadar yapılmış en güçlü roket olacağını söz ediyor.

Yukarıdaki görseldeki “Starhopper” roketi, 1 hafta evvel görüntülendi. Bu roket, sırf 1 Raptor motoruna sahip. Bahsettiğimiz Starship Üstün Heavy roketi 41 Raptor motoruna sahip olacak. Yani Elon Musk'ın “yapılmış en güçlü roket” tezi gerçekleşecek üzere duruyor. Ayrıyeten Elon Musk, şimdi bu roketi fırlatacak bir rampa olmadığı için yeni bir rampanın yapılması gerektiğini de belirtiyor.

Uzay araçları geliştirme konusunda son periyotta Boeing ile büyük bir rekabetin içinde olan SpaceX'in geliştireceği yeni roketi, tahminen de NASA ve başka uzay ajanslarının yeni araştırmalar yapabilmesinin önünü açacak. Şimdi başka teknik ayrıntıları muhakkak olmayan “Starship Super Heavy” roketinin ne vakit kullanılabilir olacağını önümüzdeki süreçte daima birlikte göreceğiz.

Başa dön tuşu