Dijital Verileri DNA’lara Yüklemenin Yolu Bulundu

Bilgi depolama sistemleri, geçmişten günümüze inanılmaz ölçülerde değişti ve gelişti. Vakit geçtikte daha kalıcı ve daha süratli tahliller üretilmeye devam ediyor. Sabit disklerden SSD’lere geçiş uğraşı da tam olarak bu yüzden. Yeni bir bilgi depolama teknolojisi, bugüne kadar üretilmiş tüm teknolojilere meydan okuyabilir. Bilim insanları, dijital bilgileri bir DNA’ya yüklemenin yolunu buldular.

Catalog isimli şirket, cuma günü yaptığı bir duyuruyla Wikipedia’da bulunan tüm İngilizce metinleri bir DNA’ya yüklemeyi başardıklarını açıkladı. Bahsi geçen data 16 GB’lık yer kaplıyor. Yükleme süreci, devasa boyutta bir makine olan DNA yazıcı ile gerçekleştirildi. Boyutu hasebiyle her ne kadar kullandığımız depolama ünitelerini yakın vakitte eskitmesi beklenmese de teknoloji kavramı günümüzde şaşırtan suratlarla gelişiyor.

Catalog, insan DNA’sından çok daha kısa ve sentetik DNA iplikleri kullanıyor. Kısa olması sizi yanıltmasın, depolama alanını yüksek tutabilmek ismine bu ipliklerden tonlarca kullanılıyor. Birinci bakışta depolama vazifesini son teknoloji SSD’lerden alıp DNA’ya vermek, beşere geri adım üzere gelebiliyor lakin unutmamakta yarar var ki DNA aslında dünya üzerinde görülmüş en güçlü bilgi kaynağı.

Her ne kadar şimdilik yaygın bir kullanım alanı olmasa da Catalog, birinci müşterisiyle anlaştı bile. İnsanların edindiği bilgileri Güneş sisteminin her bir yerine dağıtmayı hedefleyen Arch Mission Foundation tertibi Catalog’un birinci müşterisi oldu.

Boston merkezli Catalog’un şu anda sahip olduğu DNA yazıcı makine, saniyede 4 megabit’lik belge transferi yapabiliyor. Geliştirmeler sonucu bu pahanın günde 125 GB’a çıkması bekleniyor. Bir tartışma konusu da DNA’ların kozmik ışınlar tarafından bozulabildiği lakin Catalog, DNA’nın alternatiflerine nazaran daha stabil bir depolama ünitesi olacağının söylüyor. Sonuçta günümüzden binlerce, on binlerce yıl evvel yaşamış hayvanlara ilişkin korunabilmiş DNA’lar bulunuyor.

Başa dön tuşu