Game Builder, 3D Oyun Oluşturmayı Kolaylaştırıyor

Google’ın deneysel projeler atölyesi Area 120’nin en yeni eseri Game Builder, Mac ve Windows platformlarında programlama yahut grafik tecrübesi olmayan insanların bilindik bir Minecraft gibisi ortamda oyunlar oluşturabilmelerine yardımcı olan bir sanal alan uygulaması.

Google’a nazaran Game Builder, bir oyun fikri olan lakin hiçbir tecrübesi bulunmayanlar için oluşturuldu. Bilhassa Minecraft dünyasının sürükle ve bırak yapısına aşina olan mevcut oyuncular için hazırlandı.

Game Builder ile tek kişilik bir aksiyon oyunu ya da boksörlerle dolu çok oyunculu bir oyun yapmak mümkün olabilir. Daha evvel hiç oyun oynamamış ve nasıl programlandığını bilmiyor olsanız bile Game Builder’ı kullanmak epey kolay. Ayrıyeten rastgele bir 3D tasarımcısına da gereksiniminiz yok.

Game Builder, ‘if-then’ sözleriyle kodlamayı soyut bir hale getirerek 3D düzeyleri oluşturmak için ‘kart tabanlı görsel programlama sistemi’ barındırıyor lakin deneyimi olanlar JavaScript de kullanabiliyorlar.

Bu ortada karakter ve etraf grafikleri, Google’ın fiyatsız VR/AR ögeleri için açık kütüphanesi Poly’den bulunabiliyor ve alınabiliyor. Topluluk tarafından oluşturulan binlerce 3D model bulunuyor. Ayrıyeten Game Builder’da birden fazla kullanıcı, birebir ortamda iş birliği yaparak tıpkı eser üzerinde çalışabiliyor.

Google, Game Builder’ı Kasım 2018’de Steam üzerinden sessizce piyasaya sürdü. Area 120 grubu, Game Builder’in halka açık olduğunu tekrar tekrar belirtti. Google Game Builder, Mac ve Windows için Steam üzerinden fiyatsız olarak kullanılabilir durumda.

Başa dön tuşu