Dünyanın İlk Robot Avukatı Mahkemeye Çıkıyor!

Yapay zekâ teknolojiler her geçen gün hayatımızın içinde yer ediniyor. ChatGPT, Midjourney’in toplumsal medyada herkesin gündeminde olmaya devam ederken birkaç ay evvel yapay zekânın siyasete atılıp parti kurduğunu bile görmüştük. Artık ise bilim kurgu sinemalarının gerçeğe dönüştüğünü gösteren bir gelişme daha yaşandı.

ABD merkezli DoNotPay isimli teşebbüs tarafından geliştirilen bir yapay zekânın avukat olarak duruşmaya katılacağını açıkladı. Hukuk alanında bir unsur imza atacak olan bu olayda, yapay zekânın mahkemede bir sanığa kulaklık yardımıyla danışmanlık yapacağı tabir edildi.

“Dünyanın birinci robot avukatı”, şubat ayında mahkemeye çıkacak

Duruşmanın kesin tarihinin ne vakit olacağı açıklanmazken şubat ayı içerisinde gerçekleşeceği bildiriliyor. Yapay zekânın, çok sürat yapmaktan ötürü mahkemeye çıkacak bir sanığa kulaklık yoluyla danışmanlık yapacağı ve para cezası konusunda yardımcı olmaya çalışacağı da gelen bilgiler ortasında. Sanığın kapalılığının korunması için kimliği ve dava hakkındaki başka ayrıntıların paylaşılmadığını eklemeden geçmeyelim.

DoNotPay’in CEO’su Joshua Browder, mahkemedekilerin bu durumdan haberinin olmayacağını söylüyor. Dünyanın birçok ülkesinde telefonların ve internete bağlı aygıtların mahkemelerde kullanılması yasak. Lakin Browder, kulaklıkların kullanımının bir problem oluşturmayabileceğini düşünüyor. CEO ayrıyeten, sürat cezası üzere hafif bir mevzu olduğu için oluşabilecek sonuçlardan endişelenmediklerini söylerken bunun bir deney olduğunu ve risk almayı sevdiklerini söylüyor.

Bunlar dışında yeniden bir çok sürat cezası nedeniyle Zoom üzerinden görülecek bir davada da yapay zekânın kullanılacağı aktarıldı. Burada ise bir teleprompter yoluyla sanığa danışmanlık verileceği tabir edildi.

DoNotPay, aslında 2015 yılında kolay bir sohbet robotu olarak hayatına başlamıştı. O vakitten beri de sitesi üzerinden aldıkları cezaları en aza indirmek isteyen insanlara hukuksal yardım sunuyordu. Sohbet botlarındaki gelişmelerle birlikte çok daha düzgün hâle gelmesi de de birinci sefer gerçek bir duruşmada kullanılmasının yolunu açtı. Hakikaten başarılı olup olmayacağını şubat ayında göreceğiz.

Başa dön tuşu