Dünyanın En Büyük Teleskobu Projesinde Yeni Adım

Dev Magellan Teleskobu (GMT), 2012 yılında başlayan bir proje. Bu proje kapsamında çok gelişmiş teknikler kullanılarak 7 adet özel ve devasa ayna üretiliyor. Aynalardan biri daha tamamlandı. 

GMT, milletlerarası bir proje olarak bugün kullanılan Hubble Uzay Teleskobundan 10 kat daha net imajlar toplayabilecek. Teleskop etkin hale geldiğinde evrende yalnız olup olmadığımız sorusuna daha net karşılıklar bulabilmeyi amaçlıyoruz. 

Teleskopun tamamlanması hiç de kolay bir süreç değil. Teleskop, 2027 yılından evvel faaliyete geçmeyecek. Bunun nedenlerinden biri de aynalarının kompleks yapısı. Her bir ana segment, aşikâr bir eğime sahip olacak ve aşikâr bir dalga uzunluğundaki ışığı toplayacak yapıda. Kulağa çok kolay bir fikir üzere gelse de dev boyutlu aynalarda santimetrenin 400 binde 1’i bir oranı tutturmak çok ince bir çalışma gerektiriyor.

İkinci segment totalde 7 yıl sürerken, Arizona Üniversitesi süreci hızlandırmanın bir yolunu keşfetmiş durumda. GMT takımı bu teknik sayesinde gelecek modüllerin daha çabuk üretilebileceğini umuyor.

Başa dön tuşu